Zlín v čase. Architektonický manuál mapuje proměnu baťovského města

Podobu Zlína přibližuje nový architektonický manuál. Databáze mapuje architektonické a umělecké objekty, soubory staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894 až 2018. V tomto čase proměnu města výrazně ovlivnil i vzestup obuvnické firmy Baťa. 

„Databázi tvoří texty, archivní plány a fotografie a také současná fotodokumentace. Některá hesla jsou doplněná o dobové materiály, které dosud nebyly zveřejněny. V budoucnu by měly být trasy propojeny také s orientačními znameními ve veřejném prostoru,“ uvedl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Databázi rozšiřují rovněž odborné texty upozorňující na události, které ovlivnily nejen stavitelský, ale i společenský a historický vývoj města známého zejména svou funkcionalistickou architekturou.

Již loni bylo připraveno pět tematických tras představujících proměnu Zlína z malého rolnického města v moderní místo spojené s rozvojem firmy Baťa i vývoj od konce druhé světové války do současnosti.

Pozornost věnovaná i stavitelům 

Pozornost je zaměřená nejen na architektonicky cenné objekty, ale i pravidla řízení firmy Baťa či způsob vzdělávání a výchovy. Trasy jsou zaměřené například na centrum města nebo vývoj továrního areálu. „Celkem je zpracováno 90 hesel, mezi nimiž jsou zastoupeny také životopisy nejdůležitějších architektů a stavitelů,“ uvedl mluvčí.

Databáze je určena místním obyvatelům i turistům, zájemcům o architekturu, urbanismus a novodobou historii měst. Součástí projektu Zlínský architektonický manuál je i doprovodný program komentovaných prohlídek městem nazvaných Potkej Zlín! Hlavním tvůrcem projektu je spolek aArchitektura.