Policie navrhla obžalovat pět lidí za tragickou nehodu při rallye v Lopeníku

Při rallye v roce 2012 zabil závodní vůz čtyři dívky, policie kvůli incidentu na Uherskohradišťsku navrhla obžalovat pět lidí. Informaci České televizi potvrdil státní zástupce Tomáš Pindur, který teď bude rozhodovat o tom, zda podá obžalobu k soudu. Mezi obviněnými je znovu i traťový komisař Petr Plášek. Další čtyři obvinění jsou lidé, kteří se podíleli na organizaci závodu. Pětice je stíhána za usmrcení a ublížení na zdraví z nedbalosti, za což jim hrozí až šest let vězení.

Tragická nehoda u obce Lopeník
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

„Policejní orgán předložil státnímu zástupci spisový materiál s návrhem na podání obžaloby,“ sdělil České televizi Tomáš Pindur z Okresního stáního zastupitelství v Uherském Hradišti s tím, že stíháno je celkem pět osob.

„Jednak je to obviněný, který byl již v minulosti stíhán, a čtyři osoby jsou osoby z řad pořadatelů, které se podílely na organizaci dané rallye,“ doplnil státní zástupce. Mezi obviněnými pořadateli zřejmě figuruje šéf závodu Petr Bujáček a tři lidé z automobilové federace, které policie stíhá od loňska. Od začátku vyšetřování Bujáček tvrdí, že splnil všechny bezpečnostní podmínky a udělal vše potřebné i co se týče proškolení komisařů.

Před soudem stál zatím jen traťový komisař

Oním obviněným, který už v minulosti jako jediný stanul kvůli nehodě před soudem, je traťový komisař Petr Plášek. Ten svoji vinu od počátku odmítal, poukázal na nedostatečné školení traťových komisařů i na to, že na místě údajně nebylo značení.

Okresní soud v Uherském Hradišti ale v roce 2015 dospěl k závěru, že Plášek pochybil. A to když dívky, které při nehodě zahynuly, z nebezpečného místa nevykázal. Dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest. Brněnský krajský soud ale poté rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření státnímu zástupci.

Odvolací soud poukázal na údajná pochybení pořadatelů, kteří nezajistili bezpečnost diváků. Pláškovo pochybení označil krajský soud za marginální. Nejvyšší soud, na který se obrátil stížností ministr spravedlnosti Robert Pelikán, označil verdikt krajského soudu za chybný. Podle nejvyšší instance krajský soud vrácením věci do přípravného řízení s výzvou ke zvážení případného stíhání dalších lidí porušil zákon ve prospěch Pláška.

Výrok Nejvyššího soudu měl ale jen akademický význam, rozhodnutí krajského soudu tak zůstalo platné. Plášek byl znovu obžalován v květnu 2017. Kauzu měl opět řešit uherskohradišťský okresní soud. Žalobce ale nakonec obžalobu od soudu stáhl a policii nařídil, ať okolnosti nehody znovu prošetří.

Během závodů zemřely čtyři dívky

Tragédie se stala 10. listopadu 2012. Při úvodní rychlostní zkoušce závodu Autogames RallyShow Uherský Brod vyjel z trati vůz Mitsubishi Lancer v rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu. Usmrtil čtyři dívky ve věku sedm, osmnáct, osmnáct a dvacet let. Podle původních zjištění policie pořadatel nepochybil.

Obviněn nebyl ani řidič, advokát Michael Bartončík, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Bartončík ale podle závěrů policie jel řádně schválený závod na uzavřené trati a oběti nehody stály v nebezpečné vzdálenosti od silnice, čímž porušily předpisy. Po nehodě byly zrušeny závěrečné dvě domácí rallyové soutěže v sezoně a další se konala až v dubnu 2013.