Závodní vůz vjel do diváků, na místě jsou čtyři mrtví

Lopeník (Uherskohradišťsko) - Závodní vůz vjel dnes kolem 14. hodiny při RallyShow Uherský Brod nedaleko obce Lopeník na Slovácku mezi diváky. Při nehodě zemřely čtyři dívky, včetně šestileté holčičky. Další dva lidé byli hospitalizováni se středně těžkým zraněním. Na místě zasahovali zdravotníci, policisté i hasiči.

„Na místo mimořádné události byli vysláni také hasiči proškolení k poskytování posttraumatické pomoci,“ potvrdil mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil. Specialisté poskytovali pomoc nejen zraněným, ale i pozůstalým. Nehodu vozu nepřežily čtyři dívky. Nejmladší byla ročník 2005, dalšími oběťmi byla dvojčata narozená v roce 1994 a nejstarší z dívek bylo 19 let. Dva středně těžce zraněné diváky, muže a ženu, převezli záchranáři do nemocnic ve Zlíně a v Uherském Hradišti.

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka (nez.) se nehoda stala na silnici mezi obcí Březová a Lopeníkem na okraji druhé jmenované vesnice. „Je tam horizont. Těžko říct, zda měl automobil technickou závadu nebo tam bylo něco jiného,“ řekl Dulínek. Mezi oběťmi jsou podle něj obyvatelé Lopeníku. „Je to neštěstí, nemělo se to stát,“ dodal starosta.

Video NO COMMENT: Tragická nehoda na RallyShow Uherský Brod
video

NO COMMENT: Tragická nehoda na RallyShow Uherský Brod

Závodník za horizontem vyjel mimo trať, kde pokračoval asi dalších sto metrů. „Auto v podstatě jelo pořád rovně, jen se mírně odrazilo od betonového sloupu. Nejdříve srazilo dvě dívky a po dalších asi 50 metrech další dvě. Všechny na místě zemřely,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie zjišťuje příčinu tragédie. Vyloučeno není selhání řidiče ani technická závada na automobilu. „Prověřujeme také případná pochybení pořadatelů i to, zda dívky stály v místech vyhrazených divákům,“ dodala mluvčí. 

Od roku 2002 zemřelo v Česku při automobilových závodech nejméně 14 diváků. Následky dnešní havárie jsou zřejmě nejtragičtější. Při Valašské rallye v roce 2009 zahynuli tři lidé, dva třináctiletí chlapci a otec jednoho z nich.


RallyShow Uherský Brod se letos jela počtvrté. Jde o volný podnik v kalendáři Federace automobilového sportu ČR. Na startu jednodenní soutěže se sešla silná konkurence, přihlášeno bylo na 70 posádek ze tří zemí v čele s elitními jezdci Romanem Krestou, Romanem Odložilíkem, Pavlem Valouškem, Antonínem Tlusťákem či Polákem Gregorzem Grzybem. Neštěstí se stalo v první ze šesti rychlostních zkoušek. V době, kdy už byl v plném proudu druhý test, byla soutěž ukončena. Havarovala posádka vozu Mitsubishi Lancer – Michael Bartončík a Josef Bartončík. Oba vyvázli podle organizátorů závodu bez zranění.

Video Reportáže Elišky Bučinové a Ivana Lukáše
video

Reportáže Elišky Bučinové a Ivana Lukáše

Svaz rallye už kvůli dnešní tragické události svolal na příští týden mimořádné zasedání. „Budou se na něm řešit pravidla bezpečnosti na takzvaných volných podnicích, které nejsou součástí Mezinárodního mistrovství ČR. Mezi ně patří i dnešní závod,“ řekl mediální poradce Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR) Josef Pátl. Autoklub má zatím podle něj o dnešní nehodě jen málo informací. „Dostáváme je zprostředkovaně a jsou velice kusé. Na nějaké závěry je brzo. Jde o velmi politováníhodnou událost,“ dodal Pátl. 

Ve Zlínském kraji se podobná událost stala letos již jednou. Na začátku září smrt jednoho z diváků předčasně ukončila zlínskou Barum rallye. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných 15 rychlostních zkoušek v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska zemřel, další divák byl zraněn.

/*json*/{"map":{"lat":48.942782,"lng":17.781125,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.942782,"lng":17.781125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Adrenalin pro diváky, někdy i s fatálními následky

Tragická nehoda na Valašské rallye2009 - Při Valašské rallye zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři diváci, z toho dvě děti. K tragédii došlo v Rybí na Novojičínsku v úvodním testu druhé etapy. Ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský, jehož mitsubishi dostalo smyk v pravotočivé zatáčce. Auto vyjelo z trati a smetlo skupinku diváků. Pořadatelé krátce po tragické nehodě soutěž zrušili.

2008 - Na Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské Místo tragické havárie při Rallyesprintuposádky Leszka Kuzaje a Craiga Parryho v Řeporyjích zemřeli dva diváci. Šestadvacetiletý muž z Polska podlehl svým zraněním přímo na místě, druhý stejně starý divák zemřel v důsledku rozsáhlých poranění po operaci v motolské nemocnici. Mezi dalšími zraněnými, kteří byli převezeni do pražských nemocnic, byla i osmiletá dívka. Soutěž byla ihned po havárii zrušena.

2008 – Při ostravském Memoriálu Miroslava Fajkuse narazil šestnáctiletý závodník do přihlížejících lidí poté, co dostal smyk, a nezvládl řízení. Jeden člověk zemřel a další dva byli zraněni.

Místo nehody

2008 - Při rallye v Horním Hradišti u Plas na severním Plzeňsku najelo závodní auto do diváků. Zraněno bylo 6 lidí, kromě čtyř dospělých také dvě děti ve věku 9 a 13 let. Všichni utrpěli těžká a středně těžká zranění.