Staněk těsně před svým odchodem zrušil ochranu teplických lázní. Ve hře je demolice

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Rozhodl tak navzdory památkářům i rozkladové komisi letitý spor a vyšel vstříc majiteli a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi. Upozornil na to server Neovlivní.cz, podle jehož zjištění tak Staněk rozhodl v posledních hodinách v úřadu 31. července. Podle mluvčí ministerstva Marthy Häckl rozhodl Staněk v souladu se stanoviskem rozkladové komise.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Spor o teplický lázeňský komplex Hadí lázně se táhne téměř deset let. Památkáři dosud odmítli vydat souhlas ke všem návrhům developera Jaroslava Třešňáka na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Video Hadí Lázně v Teplicích už nejsou kulturní památka. Na rekonstrukci čekaly marně
video

Pohled do Hadích lázní v Teplicích

Národní památkový ústav se se Staňkovými závěry neztotožňuje. „Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného ministerstva kultury ze dne 8. července 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, která k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány,“ uvedl ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubý.

Podle něj je Staňkův přístup zcela nepřípustný. „V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli,“ míní. Dodal, že Staňkovo rozhodnutí může v případě, že by ministerstvo kultury postupovalo v podobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněných památek v České republice.

Staněk je momentálně na dovolené, své rozhodnutí nechtěl nyní komentovat.

Podle mluvčí ministerstva Häckl bylo ale zrušení památkové ochrany lázní v souladu s názorem rozkladové komise. „Stanovisko rozkladové komise bylo doporučující,“ řekla ČT.  Ministr podle ní reagoval svým rozhodnutím i na podněty občanů. „Památka je v městské památkové zóně, která i nadále dostatečně chrání její exteriérové hodnoty,“ doplnila.

Majitel lázní štědře podpořil kampaň prezidenta Zemana

Vlastník Hadích lázní v Teplicích, firma JTH, chce budovu obnovit a zřídit v ní lázeňskou léčebnu až pro dvě stovky dětí s pohybovými poruchami. Majitel JTH Jaroslav Třešňák, který patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, chce do lázní investovat až dvě stě milionů korun.

Klasicistní budova, která byla kulturní památkou od roku 1958, po několika přestavbách přestala sloužit svému původnímu účelu na přelomu tisíciletí. Společnost JTH ji koupila v roce 2006. „Hadí lázně jsou klasicistně postavený objekt, jehož velikost a dominanta v daném prostoru ho předurčovala stát se kulturní památkou,“ dodal šéf ústeckých památkářů Hrubý.