Ozdoby v podobě kapříků pomáhají vrátit život otrávené Bečvě i letos, vydělaly už přes sto tisíc korun

Prodejem skleněných ozdob v podobě kapříka se v rámci benefiční akce Ryba pro Bečvu vybralo téměř 120 tisíc korun. ČT to řekl Libor David z firmy, která společně s Českým rybářským svazem akci pořádá. Bečvu na Zlínsku otrávily v září 2020 chemikálie, které vytekly do jejího toku. V řece na přibližně čtyřiceti kilometrech uhynulo na 40 tun ryb.

Ryby z otrávené Bečvy
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Od začátku roku se podle Davida podařilo prodat už více než čtyři tisíce skleněných ozdob určených pro benefici. „Zájem předčil naše původní očekávání, hlavně v první fázi prodeje se výrazně projevila solidarita rybářů, od kterých k nám směřovala většina objednávek,“ uvedl David. Nejvyšší zájem podle něj firma, stejně jako loni, eviduje nyní v předvánočním čase.

„Zájem v závěru roku je díky blížícím se vánočním svátkům velmi silný, proto věříme, že vybraná částka, která se blíží 120 tisícům korun, ještě nepochybně poroste,“ doplnil David.

Z každé prodané kapří ozdoby věnuje firma Českému svazu rybářů třetinu z ceny na transparentní účet Bečva 2020. Veškeré finance z něj poté rybáři využijí na náhradu škod a obnovu života v otrávené řece. Aktuálně je na tomto účtu k dispozici více než půl milionu korun.

Skleněné kapříky ve formě ozdob vyrábí i malují zaměstnanci ručně. K dostání jsou ve dvou barevných kombinacích – zelená, která symbolizuje život, a barevná symbolizující jed v Bečvě. Tu otrávil neznámý pachatel na podzim roku 2020. Při katastrofě podle odborníků došlo k otravě řeky a jejího biotopu v délce čtyřiceti kilometrů a její následky se dosud nepodařilo úplně odstranit.