Hodonínská zoo ruší akvária, jejichž statiku narušilo tornádo

Zoo Hodonín úterkem ukončuje chov mořských živočichů, nové zázemí hledá i pro sladkovodní. Statiku pavilonu s akvárii narušilo tornádo, budova bude muset jít k zemi. Tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku koncem června poničilo asi dvanáct set domů, částečně poškodilo i areál zoo.

Poničený areál hodonínské zoo na snímku z července
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Pracovníci zoo v úterý vylovili osazenstvo všech tří mořských nádrží, které se v pavilonu nacházejí. „Nádrže jsou nyní již kompletně vypuštěny,“ uvedla zooložka Lenka Štursová. Doplnila, že velká část živočichů najde nový domov v Zoo Dvůr Králové nad Labem, další putují do ostravské či brněnské zahrady. Dosavadní chloubu pavilonu, samici žraloka černoploutvého, uvidí návštěvníci v Zoo Olomouc.

Podobný osud podle mluvčí čeká i sladkovodní živočichy, kterým se rovněž snaží najít nové umístění. Část techniky, která je funkční, ale chce zahrada zachovat pro případné uplatnění v novém pavilonu.

Hodonínská zahrada patří k těm nejmenším

Tornádo v hodonínské zoo v červnu poničilo především psí útulek, také ohrady, ploty, v zahradě popadaly stromy. Po tornádu zůstala uzavřená, pro návštěvníky znovu otevřela na konci července.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes tisíc zvířat, asi 280 druhů, hlavním lákadlem jsou smetanově zbarvení lvi. Loni do ní zavítalo zhruba 146 tisíc lidí, meziročně asi o čtyřicet tisíc méně. Zařízení bylo loni opakovaně uzavřeno kvůli vládním nařízením, která měla zamezit šíření koronaviru.