Východ Česka mohou v neděli znovu zasáhnout silné bouřky

Ve východní polovině Česka se mohou v neděli odpoledne a večer znovu objevit silné bouřky. Při přívalových deštích může napršet okolo 30 milimetrů srážek. Aktuální výstraha meteorologů je s nižším stupněm nebezpečí než na bouřky, které ze čtvrtka na pátek prošly částí země.

Při nejsilnějších bouřích spadlo přes 50 milimetrů srážek, objevily se kroupy a foukal vítr přes 90 kilometrů v hodině. Bouřky způsobily výpadky v dodávkách elektřiny, komplikace v dopravě i krátkodobý vzestup hladin některých řek zejména v Plzeňském a Pardubickém kraji. Spadlý strom zabil na Písecku dva lidi v autě.

„Počasí u nás v neděli ovlivní okluzní fronta od západu. Před a na ní se vyskytnou ve východní polovině území i silné bouřky,“ uvedl v sobotu dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Lokálně se dá čekat přívalový déšť, který může rozvodnit zejména menší toky, zatopit podchody, podjezdy nebo sklepy. Nebezpečí mohou představovat také blesky. Při řízení vozidla v bouřce by měli lidé snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Během soboty by pršet nemělo, toky rozvodněné po čtvrtečních bouřkách tak budou dál klesat k běžnému průtoku. Změnit se to může zase po nedělních deštích. „V neděli od ranních hodin očekáváme opět od jihozápadu místy déšť, postupně během dne přeháňky a bouřky na většině území, s úhrny v bouřkách ojediněle kolem 25 milimetrů. Vzhledem k aktuálně silnému nasycení půdy budou zasažené toky reagovat na srážky opětovnými přechodnými vzestupy hladin,“ uvedli hydrologové z ČHMÚ.

Výstraha na silné bouřky platí od nedělního poledne do 22:00 pro Olomoucký, Zlínský kraj, Moravskoslezský a Pardubický kraj a východní okraj Královéhradeckého, Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.

Druhý stupeň na Loučné

Druhý povodňový stupeň v sobotu dopoledne platil na Klabavě v Nové Huti a na Novohradce v Úhřeticích, později ale hladiny klesly. Na druhý stupeň naopak odpoledne vystoupala Loučná v Dašicích na Pardubicku.

Druhý povodňový stupeň měl na Loučné v 18:00 hodnotu 224 centimetrů. Hranice druhého stupně činí 200 centimetrů a prvního 160 centimetrů. Korytem Loučné odpoledne protékalo 22 metrů krychlových vody za vteřinu. Pro srovnání –⁠ při březnové povodni v roce 2006 byl průtok 84 metrů krychlových za vteřinu.

Bdělost, tedy první povodňový stupeň, dál platí na stanicích na Berounce, na Klabavě v Nové Huti a na Úslavě ve Ždírci.