Pražané pijí vodu z Vltavy, do provozu se vrátila úpravna v Podolí

Pražané od pátku opět pijí vodu z Vltavy, do provozu se po rekonstrukci vrátila úpravna vody v Podolí. Vodárna dosud fungovala pouze jako záložní zdroj, je tak spuštěna poprvé od roku 2002. Důvodem opravy za 200 milionů korun byla nutnost zajistit dodávku pitné vody při rekonstrukci přivaděčů z úpraven vody v Káraném a Želivce.

„Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava. Po povodni v roce 2002 byla vodárna vytopena a zařízení poničeno,“ připomněl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Vodárna je nyní schopna distribuovat čtyři sta litrů vody za sekundu. Proměněny byly technologické části čištění vody, kdy se doplnilo filtrování přes granulované aktivní uhlí, které dokáže z vody dostat škodlivé látky včetně herbicidů. „Do sítě pouštíme vodu v dokonalé kvalitě,“ řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.

V areálu vodárny byly opraveny rovněž armatury, zdroje a rozvody vzduchu v hale, obměněna byla dmychadla a prací čerpadla. Rekonstruovaly se datové sítě, laboratoře či dispečink. Při opravě čerpací stanice byla nainstalována čtyři nová čerpadla.

Rekontrukce nekončí

Nynější práce nejsou poslední, které vodohospodáři chystají. „Rok a půl připravujeme druhou etapu rekonstrukce, protože kapacita by mohla být až dva kubíky vteřinové. Pro tuto etapu děláme poloprovozní zkoušky a budeme testovat několik typů technologií,“ řekl předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Pavel Válek.

Testovat by se mělo v následujících dvou letech. Následně bude vybrána technologie, která umožní zapojit Podolskou vodárnu do distribuce vody v maximální možné míře.

Podolskou vodárnu PVS potřebuje kvůli možnosti opravit přivaděče z ostatních zdrojů vody.

„Pro zajímavost, ze Želivky je možná odstávka pouze 72 hodin, pak nám ve vodojemech dojde voda. Pro nás je nesmírně důležité, že se budeme moci zabývat komplexnějšími opravami na přivaděčích,“ popsal Válek. PVS nyní chystá opravu těch z Káraného, jeden z nich je starší než sto let.

Podolská vodárna byla postavena podle návrhu architekta Antonína Engela, její stavba začala v roce 1922 a do provozu byla uvedena v roce 1929. V minulosti byla několikrát modernizována. V roce 2002 vodárna ukončila pravidelný provoz a od té doby sloužila jako záložní zdroj.