Ústecký kraj se marně snaží prodat zámek v Liběšicích. Připravuje další aukci

Už šest let se Ústecký kraj marně snaží prodat zámek v Liběšicích na Litoměřicku. Pro chátrající památku totiž nemá žádné využití. Uspořádal jedenáct aukcí, naposledy byla vyvolávací cena 35 milionů korun. Žádný zájemce se ale do aukce opět nepřihlásil. Teď kraj připravuje dražbu dvanáctou.

První veřejnou dražbu zámku v Liběšicích kraj vyhlásil v roce 2017, tenkrát byla vyvolávací cena 40 milionů, poslední byla letos 9. května. Opět byla neúspěšná i přes to, že cena spadla na 35 milionů. Kraj záměr prodat památku nevzdává a připravuje další aukci. Znalec určí novou cenu.

Pod zámkem je rozsáhlé sklepení. Nad ním asi stovka prázdných místností a vyhlídková věž. Všechno je památkově chráněné. I fasáda, která už místy opadává a zbytky skleníku. „My jsme stabilizovali konstrukci, základy, a odstranili skla. Za větru létaly kusy skleněných desek dolů a bylo to nebezpečné, ale zbourat se to nesmí,“ řekl správce Krajské majetkové Zdeněk Šedivý.

Zámek zůstal opuštěný, neudržovaný, nevytápěný

Před sedmi lety byl zámek ještě plný lidí. Fungoval tu speciální domov. Tři sta let starý areál ale už nebylo možné více upravit a tak se lidé s postižením museli odstěhovat. Zámek zůstal opuštěný, nevytápěný, neudržovaný, jeho cena proto klesá. Kraj může prodávat jen za tolik, kolik určí znalec.

Údržba opuštěného areálu kraj měsíčně stojí asi sto tisíc korun. Seká tu trávu a také je tu neustále ostraha. „Mělo zasáhnout ministerstvo kultury a ty památky si pod sebe převzít stát, který by se o ně měl starat,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Organizace zřizované ministerstvem kultury ale podle Petry Hrušové z jeho tiskového oddělení nemohou přebírat nepotřebný majetek krajů, který nutně nepotřebují ke své činnosti. Další aukce by se měla konat ještě během letošního roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 1 hhodinou

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 5 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 9 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 20 hhodinami
Načítání...