V Brně po ranní havárii v kolektoru obnovili dodávky vody

Ve třetině Brna v sobotu několik hodin netekla voda kvůli havárii v podzemním kolektoru. Brněnským vodárnám a kanalizacím se odpoledne podařilo obnovit dodávky do všech domácností. S odčerpáváním vody z podzemí pomáhali hasiči, v podvečer zásah skončili, dále budou čerpat pracovníci Technických sítí Brno. 

Velká část Brna je kvůi havárii bez vody, hasiči odčerpávají vodu z kolektoru
Zdroj: ČTK Autor: Jan Tomandl

Voda do domácností teď proudí jinudy, síť umožňuje poškozené místo „obejít“.

„Technickými zásahy na vodovodní síti se podařilo pracovníkům vodáren postupně obnovovat dodávku. V současné době je již obnovena v plném rozsahu. V oblastech, kde došlo k přerušení, je možný krátkodobý výskyt zákalu vody, na jehož odstranění intenzivně pracujeme,“ uvedla kolem 14:30 mluvčí městské vodárenské firmy Renata Hermanová. 

Pro postupnou obnovu dodávek byla podle Hermanové klíčová lokalizace přesného místa havárie, která se podařila už dopoledne. Poté mohly vodárny začít přesměrovávat vodu v síti, a tak i zmenšovat oblast výpadku.  

S odčerpáváním pomáhají hasiči

Havárie se stala kolem 5:30 v takzvaném primárním kolektoru. Vodu zaznamenala bezpečnostní čidla na dispečinku Technických sítí Brno. Dopoledne se podařilo lokalizovat přesné místo havárie před domem Koliště 57. Kolektory jsou v hloubce přibližně 35 metrů, vyteklo tam několik tisíc kubíků vody a zaplavilo úsek o délce několika stovek metrů.

Příčina havárie zůstává zatím neznámá. Sklolaminátové potrubí v poškozeném úseku je z roku 2005. Pro úplnou likvidaci havárie bude nutné úsek vyměnit, což bude možné až po odčerpání vody a vyčištění kolektoru. 

Výpadek ráno zasáhl asi třetinu Brna od Králova Pole přes střed města, Komárov až k Tuřanům. 

S čerpáním pomáhalo přes den několik desítek hasičů, zásah ukončili kolem 17:00. „Čerpání se ukázalo jako efektivní, nicméně hladina klesala jen velmi pomalu,“ popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.