Agenda olomouckého magistrátu je mimo provoz. Město tvrdí, že síť napadli hackeři

Datová infrastruktura olomouckého magistrátu čelila podle vedení města ve středu ráno masivnímu kybernetickému útoku. Do odvolání tak zůstávají mimo provoz veškeré agendy, odborníci momentálně mapují rozsah možného hackerského útoku. Město se chystá podat trestní oznámení na neznámého pachatele, informoval mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Olomoucká radnice
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Svoboda

O odstavení datové sítě z technických důvodů informovali zástupci města už ve středu dopoledne. Vpodvečer pak doplnili, že síť čelila masivnímu kybernetickému útoku na celý systém. „Kybernetický útočník napadl datovou infrastrukturu magistrátu, načež byly z bezpečnostních důvodů odpojeny jednotlivé subsystémy,“ řekl Folta.

Podle mluvčího nemají zaměstnanci magistrátu přístup k elektronické poště. „Nedostaneme se ani do žádných magistrátních složek, nemůžeme používat ani tiskárny,“ uvedl Folta. Mnohem větší problém však mají Olomoučané, kteří si teď nemohou vyřídit například občanské, řidičské nebo technické průkazy. Omezení se týká všech odborů ve všech magistrátních budovách ve městě. 

Podle tajemníka magistrátu Jana Večeře řeší město situaci s externími odborníky IT bezpečnosti. „Provádíme postupné prověření šíře napadení a budeme muset provést kompletní obnovení systému včetně všech hardwarových prvků,“ uvedl Večeř.

Na základě zjištěného rozsahu napadení a po obnově systému bude magistrát postupně obnovovat jednotlivé systémy. Zástupci radnice odhadují, že délka celého procesu bude trvat až dva týdny, žádají tak občany, aby byli trpěliví.  

Dopravci i nemocnice

Olomoucký magistrát není jediný, kdo musel možnému kybernetickému útoku čelit. Terčem hackerů se loni stala Univerzita Palackého i Fakultní nemocnice. V březnu hackeři napadli například počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili.

Útoky hackerů stojí podniky a organizace miliony korun. Škodlivý program například brněnské nemocnici loni způsobil škodu za stovky milionů korun. Benešovskou nemocnici, stál útok hackerů zhruba padesát milionů. Letos v březnu hackeři napadli i ministerstvo práce a sociálních věcí či pražský magistrát. Rozsah škod se teprve analyzuje.