TÉMA

IT

Potřebujeme tablety, ne umělou inteligenci, reagují školy na výtky ministerstva
Některé základní školy a gymnázia podle ministerstva školství nesprávně využívají peníze na nákup pokročilých digitálních pomůcek. Mezi ty patří třeba virtuální realita, 3D tiskárny nebo umělá inteligence. Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce ale školám schází běžná výpočetní technika, jako jsou tablety nebo notebooky. Na nákup „high-tech“ pomůcek loni ministerstvo mezi školy rozdělilo 716 milionů korun. Při nesprávném využití jim přitom hrozí, že budou muset část peněz vrátit.
30. 9. 2023|Alena Pondělíčková
Evropanům chybí digitální dovednosti, potřeba jsou experti na IT technologie, ukazuje zpráva
Základní digitální dovednosti má v zemích Evropské unie stále nedostatečné množství lidí, v nynější sedmadvacítce je rovněž potřeba zvýšit počet odborníků na informační technologie. Vyplývá to ze zprávy o stavu digitalizace v EU, kterou zveřejnila Evropská komise. Česká republika má podle této zprávy v oblasti digitalizace nevyužitý potenciál. Základní digitální dovednosti má v Česku 60 procent lidí, což je nad průměrem EU, který je 54 procent. V digitalizaci podniků ale Česko zaostává.
27. 9. 2023Aktualizováno27. 9. 2023, 15:35|
Úspory energií či omezení plýtvání jídlem. Praha hostí hackerský maraton věnovaný udržitelnosti
V pražských Holešovicích se v pátek schází víc než čtyřicet českých i zahraničních týmů počítačových expertů na akci s názvem GreenHack. Do soboty budou mít za úkol navrhnout nové IT aplikace například k omezení plýtvání potravinami, na úpravu vozového parku firem nebo pro nižší spotřebu energie. Soutěžit budou v sedmi úkolech, nejlepší týmy pak získají odměnu až 5000 eur (zhruba 119 tisíc korun). Akce se podle organizátorů účastní bezmála dvě stovky lidí.
2. 6. 2023|
Fiktivní uchazeči o práci se snaží získat data o firmách, varují bezpečnostní analytici
Bezpečnostní analytici upozornili české úřady na novou formu podvodů namířených proti firmám. O citlivá data se snaží podniky připravit fiktivní uchazeči o pracovní místa, kteří využijí internetových náborů. Vystupují pod falešnou identitou a prokazují se padělanými doklady.
27. 4. 2023|
Softwarová firma SAP zruší tisíce míst. Působí i v Česku
Největší evropská softwarová společnost SAP hodlá v rámci restrukturalizace zrušit asi tři tisíce pracovních míst. To představuje zhruba 2,5 procenta její celkové pracovní síly, oznámila ve čtvrtek firma, která působí i v České republice. Připojila se tím k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.
26. 1. 2023|
České firmy by se mohly zapojit do budování unijního zabezpečeného satelitního internetu
Pro tuzemské technologické firmy se rýsuje zajímavá příležitost. Příští rok se budou moci zapojit do tendrů v projektu IRIS², což je celoevropská síť zabezpečeného satelitního internetu. Evropská unie chce, aby minimálně třetinu systému v přepočtu za víc než 140 miliard korun vybudovaly malé a střední společnosti.
30. 12. 2022|vkl
Soud v Olomouci nepřipustil v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek jeden ze stěžejních důkazů
Olomoucký soud nepřipustil v rozsáhlé kauze třinácti údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy jeden ze stěžejních důkazů. Jde o část e-mailové komunikace zajištěné ze serverů společnosti Tesco SW, řekl ve středu soudce Petr Sušil. V případu čelí obžalobě 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting, vinu odmítají.
9. 11. 2022|
Svou kybernetickou ochranu budou muset posílit tisíce tuzemských firem
Zhruba šest tisíc českých firem bude nově muset splňovat vyšší standardy kybernetické bezpečnosti. Počítá s tím evropská legislativa, kterou představil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) a která začne platit přibližně za dva roky. Norma zavádí vyšší ochranu počítačových systémů, současně také přísnější tresty a vztahovat by se měla mimo jiné na poskytovatele poštovních služeb nebo distributory vody.
3. 9. 2022|
Státní peníze na IT podporu proticovidových opatření byly v pořádku, policie případ ukončila
Policie ukončila prověřování hospodaření státu s penězi na informační podporu proticovidových opatření. Trestní oznámení podané Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) bez zahájení trestního řízení takzvaně založila. Podle kriminalistů z něj nevyplývají skutečnosti, které by nasvědčovaly jakémukoliv trestnému činu. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
18. 5. 2022|Aleš Ligas
Ukrajina válčí i v kyberprostoru. IT armádu tvoří tři tisíce hackerů
Do války na Ukrajině se v řadách ukrajinské armády zapojily už tři tisíce lidí, kteří bojiště znají jen přes monitory svých počítačů. Každý den spouští kybernetické útoky proti ruským cílům. Koordinovaně, podle zadání kybernetického oddělení ozbrojených sil v Kyjevě. Jsou členy hackerské armády.
10. 5. 2022|
Hygienikům na začátku pandemie chyběly počítače i pravidla komunikace, řešení bylo improvizované, uvedl NKÚ
Pandemie covidu-19 zastihla stát nepřipravený i z hlediska informačních technologií a koordinace, vyplývá ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho pracovníci se zabývali fungováním hygienické služby a Chytré karantény a konstatovali, že řešení situace bylo improvizované a chaotické. V letech 2017 až 2021 šlo na IT podporu ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky půl miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví, jehož vedení se od té doby vyměnilo, pochybení uznalo a ujistilo, že provádí nápravná opatření.
25. 4. 2022|
30 let zpět: „Zítra si nezapínejte počítač“ znělo varování před virem Michelangelo
Virus se poprvé objevil v Austrálii v únoru 1991, mezinárodní rozruch vyvolal o rok později. Byl naprogramován tak, že se aktivoval vždy 6. března, tedy v den narození renesančního umělce a myslitele Michelangela Buonarrotiho, a smazal veškerá data z pevného disku.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
5. 3. 2022|Archiv ČT
Byl to souboj dinosaurů a vizionářů, popisuje informatik Zlatuška počátky internetu v Československu
Vysoké tarify, chybějící infrastruktura a spory o to, zda univerzity potřebují být on-line, doprovázely v devadesátých letech počátky internetu v Československu a posléze i v samostatném Česku. Že lidé upřednostňovali Seznam před Googlem, byl podobný zázrak, jako že dali přednost Kofole před Coca Colou, míní spisovatel a zakladatel prvního českého ryze internetového deníku a Neviditelný pes Ondřej Neff. Odborníci ale i dnes upozorňují na drahá data.
13. 2. 2022|
Soud vyslechne 120 svědků kvůli zmanipulovaným IT zakázkám s čtvrtmiliardovou škodou
Olomoucký krajský soud otevřel rozsáhlý případ třinácti údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun. Obžalobě čelí 24 lidí, především zástupců IT společností, a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Podle obžaloby po vzájemné dohodě ovlivňovali veřejné zakázky s cílem zvýhodnit vybranou společnost. Soud do konce roku nařídil celkem 32 jednání, vyslechnout chce do této doby vyslechnout i 120 svědků.
21. 9. 2021|
Areál porodnice na Obilním trhu v Brně bude sloužit k výzkumu i výuce
Areál současné brněnské porodnice na Obilním trhu bude v budoucnu sloužit k výzkumu i k výuce. Dohodli se na tom rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš a ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Společně podepsali memorandum o vzájemné spolupráci mezi oběma institucemi. Porodnice, které se v Brně neřekne jinak než „Obilňák“, se má v budoucnu stěhovat do připravovaných prostor v areálu bohunické nemocnice.
8. 9. 2021|
Plzeňský kraj ruší nemocniční holding, doufá v lepší hospodaření
Zdravotnický holding Plzeňského kraje končí. Od nového roku budou nemocnice více samostatné. Společnou činnost bude koordinovat největší krajská nemocnice v Klatovech. Hejtmanství si od toho slibuje jejich lepší hospodaření. To se pod vedením holdingu podle krajských radních nepodařilo.
27. 8. 2021|
Stovky organizací v desítce zemí zasáhl kybernetický útok, hackeři podle Reuters žádají výkupné
Stovky firem i veřejných organizací nejen ve Spojených státech zasáhl o víkendu kybernetický útok. Hackeři, kteří za ním zřejmě stojí, požadují sedmdesát milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun). S odkazem na informace na blogu, který obvykle používá kybernetický gang REvil, to uvedla agentura Reuters.
5. 7. 2021Aktualizováno5. 7. 2021, 18:47|
Podvržená videa slouží jako nástroj dezinformací, na zkoušku jsme se vydávali za Daniela Stacha
Čím dál dostupnější jsou metody, jak pomocí umělé inteligence poměrně snadno vyrobit podvržené video. Tedy například záznam, na kterém se jeho autor vydává za někoho úplně jiného. Za politika, za kolegu v práci nebo za televizního moderátora. Takzvaná Deep Fake Videa se tak snadno mohou stát třeba i nástrojem pro šíření dezinformací. Ve videu ukazujeme, jak se dá smyšlená zpráva vyrobit a vložit někomu jinému do úst.
2. 6. 2021|
Po kybernetickém útoku nefunguje už jen on-line rezervační systém Olomouce
Po dubnovém kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu zůstává mimo provoz už jen on-line rezervační systém radnice. „Všechny ostatní agendy a služby fungují,“ řekl mluvčí radnice Michal Folta. Datovou síť úřadu hackeři napadli na začátku dubna, magistrát jim odmítl zaplatit výkupné a podal trestní oznámení.
31. 5. 2021|
Agenda olomouckého magistrátu je mimo provoz. Město tvrdí, že síť napadli hackeři
Datová infrastruktura olomouckého magistrátu čelila podle vedení města ve středu ráno masivnímu kybernetickému útoku. Do odvolání tak zůstávají mimo provoz veškeré agendy, odborníci momentálně mapují rozsah možného hackerského útoku. Město se chystá podat trestní oznámení na neznámého pachatele, informoval mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.
8. 4. 2021Aktualizováno8. 4. 2021, 16:52|
Google se ve světě i v Česku potýkal s masivním výpadkem svých služeb
Americká internetová společnost Google se v pondělí po celém světě potýkala s masivním výpadkem svých služeb, který zasáhl například e-mailový server Gmail nebo portál pro sdílení videí YouTube. Podle serveru DownDetector.com se výpadek projevil po poledni a týkal se mnoha evropských zemí, i jiných částí světa. Problémy hlásili i uživatelé v Česku, některým kromě Gmailu nefungovala ani konferenční služba Meet. Tu využívají školy k distanční výuce. Trvalo zhruba hodinu, než služby začaly opět fungovat, uvedl technologický server The Verge.
14. 12. 2020Aktualizováno14. 12. 2020, 17:48|
Bezpečnost on-line prostředí proti loňsku klesla, Češi se už ale lépe chrání hesly, ukazuje průzkum
Bezpečnost v on-line prostředí v Česku se proti loňsku snížila. Index kyberbezpečnosti, který každoročně sestavuje Česká bankovní asociace (ČBA), letos klesl o čtyři body na 61 procent, což je průměrný výsledek. Češi stále nečtou informační zprávy zasílané bankami, nevěnují pozornost bezpečnostním upozorněním svého telefonu a polovina neřeší ani jeho zabezpečení, vyplývá z průzkumu ČBA.
8. 12. 2020|
Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack
Americký výrobce podnikového softwaru Salesforce.com se dohodl na převzetí aplikace pro pracovní komunikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů (přes 600 miliard korun). Dohodnutá transakce je největší akvizicí v historii společnosti Salesforce.com. Přichází v době rozmachu práce z domova, který je důsledkem pandemie nemoci covid-19. Firma v úterý také uvedla, že transakci ještě musejí schválit regulátoři a akcionáři společnosti Slack.
2. 12. 2020|
Enormní poptávka po webkamerách a noteboocích. Prodejci hlásí až tisíciprocentní nárůst
Poptávka po webkamerách, noteboocích i klávesnicích rapidně roste. Prodejci zaznamenávají až tisíciprocentní nárůst, zájem připisují distanční výuce a práci z domova. Kvůli vysoké poptávce už elektronika začíná docházet. Podle některých lze zlepšení očekávat až v lednu. Informaci ČT sdělili oslovení prodejci.
27. 10. 2020|Vendula Baštincová