Pro tuzemské technologické firmy se rýsuje zajímavá příležitost. Příští rok se budou moci zapojit do tendrů v projektu IRIS², což je celoevropská síť zabezpečeného satelitního internetu. Evropská unie chce, aby minimálně třetinu systému v přepočtu za víc než 140 miliard korun vybudovaly malé a střední společnosti.
České firmy by se mohly zapojit do budování unijního zabezpečeného satelitního internetu
Zatím takové služby nabízí třeba americký Starlink od společnosti SpaceX. Evropská unie teď ale chce vlastní, zabezpečený satelitní internet. Zajistit ho má až 170 satelitů, které se na oběžnou dráhu dostanou do roku 2027.
„Důležitým prvkem bude vysokorychlostní internet pro všechny, ale půjde i o nové technologie a také novou úroveň zabezpečení. To zajistí kvantové technologie,“ vysvětluje výkonný ředitel Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) Rodrigo da Costa.
Pokrytí i v odlehlých místech
Zabezpečený přenos – důležitý prvek pro vlády nebo armády – nebude jedinou výhodou pro uživatele. Jeden z hlavních přínosů této sítě bude, že nabídne pokrytí i v odlehlých místech jako třeba na horách, kde běžný mobilní signál chybí. „Nebude mít žádná nepokrytá místa – v Karpatech, Pyrenejích, Alpách, na moři. Opravdu půjde o revoluční pokrok,“ předesílá šéf Generálního ředitelství Evropské komise pro obranu a vesmír Timo Pesonen.
I když vlastní systém zabezpečeného satelitního internetu Evropská komise plánovala ještě před začátkem ruské agrese na Ukrajině, právě válka v Evropě nutnost tohoto kroku zvýraznila. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire už na konci února podotkl, že Brusel nechce při kontrole a využívání vesmíru záviset na cizích mocnostech.
Srdce systému bude v pražské agentuře EUSPA, stejně jako navigační systém Galileo nebo satelity pro sledování země Copernicus.