Vysoké školy a univerzity v Česku stále častěji zavádějí formát rychlých pohovorů známý jako kariérní speed dating. Tento koncept propojuje studenty s firmami a pomáhá jim najít stáž nebo práci. ČT oslovila čtyři univerzity, které tento koncept zavedly do praxe. Formát, inspirovaný seznamovacími schůzkami, umožňuje studentům poznat řadu potenciálních zaměstnavatelů a získat pracovní kontakty.
Kariérní speed dating pomáhá studentům získat práci i zkušenosti
„Speed datingu jsem se zúčastnil, protože jsem chtěl získat zkušenosti a najít nové kariérní možnosti. To se mi opravdu povedlo a díky němu jsem odjel na letní stáž do Ameriky,“ popsal student Newton University Duy Thai Tran, který se akce se zúčastnil před dvěma lety. Dodává, že pohovory byly něco mezi klasickým pracovním pohovorem a uvolněnou konverzací.
Kariérní speed dating nabízí firmám příležitost oslovit studenty přímo na univerzitní půdě. „Naším cílem bylo seznámit se se studenty a namotivovat je na stáž nebo plný úvazek k nám. Dvěma účastníkům jsme poté i stáž nabídli,“ uvedla Tereza Kozáková za Event management pro školy Škoda Auto.
„S touto formou setkávání máme bohaté zkušenosti. Využíváme ho například v rámci našich zimních i letních akademií nebo u příležitosti různých večírků pro stipendisty nebo trainee. Jednoznačně tuhle aktivitu vítáme a skutečně se díky ní dokážeme blíže propojit se zajímavými studenty a potenciálními kandidáty," sdělil tiskový mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák.
Maximálně patnáct minut na každém ze stanovišť
Formát se liší podle univerzity, základní princip je však obdobný. Během krátkých časových intervalů, nejčastěji sedmi až patnácti minut, se studenti střídají u jednotlivých firem, kde mezi nimi probíhají pohovory.
„Nejprve si studenti pohovoří s vybranými zástupci firmy, načež po sedmi minutách změní stanoviště, dokud nevystřídají všechny zapojené firmy. Po dokončeném kolečku obdrží dotazník, ve kterém vyplní, o kterou pozici v jaké firmě mají zájem,“ popsal průběh pohovorů na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické proděkan pro komunikaci a corporate relations Václav Stříteský.
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava jsou pohovory delší, trvají až patnáct minut. „Studenty mohou firmy oslovit nejen s nabídkou pracovního poměru, ale také stáže, traineeshipu nebo spolupráce na diplomových pracích,“ přiblížila specialistka spolupráce se zaměstnavateli Technické univerzity Ostrava Alice Šustková.
Západočeská univerzita v Plzni přistupuje ke speed datingu odlišně – studenti jsou k firmám přiřazováni na základě přihlášek. „Firmy se registrují, vypíší pozice, které chtějí obsadit, a studenti na ně odpovídají. My je poté přiřazujeme ke konkrétním firmám,“ vysvětlila Anika Stulíková, která na zmíněné univerzitě organizovala druhý ročník speed datingu.
Naopak na Newton university si studenti mohou vybrat, s jakými firmami chtějí pohovory absolvovat. „Je to ideální formát pro prváky, kteří potřebují získat první pracovní zkušenosti a překonat nejistotu z klasických pohovorů. Výsledky jsme viděli už po první akci. Práci si díky ní našlo zhruba deset procent studentů,“ sdělila koordinátorka kariérního centra Newton University Zuzana Síbertová.
Rozmanitost oborů
Technické obory hrají hlavní roli na kariérních speed datingových akcích na Západočeské univerzitě a Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Západočeská univerzita, kde se akce pořádá od roku 2022, se zaměřuje hlavně na IT, strojírenství a další technické oblasti. „Firmy ale požadovaly i třeba grafické designéry, takže jsme inzerovali i na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, nebo byl zájem o ekonomy či právníky,“ doplnila Stulíková.
Na Vysoké škole ekonomické v Praze jsou obory zastoupeny od personalistiky přes projektový management až po marketing, logistiku a finance. Některé akce se však specializují. „Poslední speed dating byl specificky zaměřen jen na marketingové pozice,“ poznamenal Stříteský.