Střelbu v Ostravě připomíná památník. „Nedovolí zapomenout na sedm vyhaslých životů,“ řekl primátor

Před budovou polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava byl ve čtvrtek odhalen památník obětem loňské tragické střelby, při které přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni. Umělecká plastika, která má evokovat černou díru neboli mrtvé slunce, je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. Památník byl odhalen za přítomnosti zástupců města, kraje i záchranných složek přesně rok poté, co k tragédii došlo. Památník požehnal apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David. 

Video Události
video

Události: Střelbu v Ostravě připomíná památník

Podoba pietního místa vzešla z výtvarné soutěže, kterou organizovalo město. Odborná porota vítěze vybrala z šesti návrhů. Památníku obětem útoku dominuje více než 600 kilogramů vážící bronzová plastika, obložená kostkami ze švédské žuly.

Autor přiznal, že práce na jeho vzniku pro něj byla emočně velmi náročná. S konečným technickým zpracováním svého návrhu je ale spokojen. „K této práci jsem přistupoval s hlubokou úctou k pozůstalým, obětem a k celé této události. Vše jsem vyjádřil jazykem sobě vlastním, a tím je tvar,“ uvedl Dvorský.

Vznik památníku iniciovalo město spolu s nemocnicí a Moravskoslezským krajem. Na nákladech, které činily zhruba 1,8 milionu korun, se podílely rovným dílem.

„Vytvořit dílo, které bude důstojně a přitom citlivě k pozůstalým připomínat tak hrůznou událost, jistě nebylo jednoduché. Myslím, že se povedlo najít symbolické umělecké vyjádření, které nedovolí zapomenout na sedm zbytečně vyhaslých životů.“

Tomáš Macura (ANO)

primátor Ostravy

Ředitel nemocnice Jiří Havrlant při odhalení památníku řekl, že tato tragédie nesmí být zapomenuta. „Je dobře, že jsme našli shodu s vedením města i kraje a důstojné pietní místo vybudovali společně. Prostranství před budovou naší nemocniční polikliniky, uvnitř které k této kruté události došlo, tak získalo zcela nový rozměr,“ řekl.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) věří, že památník bude všem připomínat nejen samotnou tragickou událost, ale také hodnotu každého lidského života.

V Ostravě se bude vzpomínat celý den

Odhalení památníku není jedinou čtvrteční připomínkou střelby. Stejně jako před rokem se ponoří do tmy jinak osvětlená radnice města, Prokešovo náměstí i most Miloše Sýkory. Zhasnutím své dominanty Bolt Toweru se k uctění památky obětí připojí i Dolní Vítkovice.

Dvaačtyřicetiletý střelec loni 10. prosince bez varování zahájil střelbu v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Po střelbě se mu z nemocnice podařilo utéct ještě před příjezdem policie.

Později se v Děhylově na Opavsku zastřelil. Podle policejního vyšetřování byl muž přesvědčen, že trpí nevyléčitelnou chorobou a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se proto zabít a nechtěl v tom být sám, policisté v tomto případě hovoří o takzvané rozšířené sebevraždě. Mezi mrtvými byli čtyři muži a tři ženy, zavražděným bylo mezi 28 a 68 lety.

Střelba je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v novodobé historii České republiky, více lidí, devět včetně pachatele, zemřelo jen v únoru 2015 při střelbě v Uherském Brodě.

Tragickou událost v ostravské fakultní nemocnici připomene také nový dokument Rok poté, který natáčela redaktorka Tereza Krumpholzová. ČT24 ho odvysílá 10. prosince 2020 ve 20:20.