Strany v Olomouckém kraji podepsaly koaliční smlouvu před budovou hejtmanství

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS před budovou hejtmanství v Olomouci podepsali koaliční smlouvu. Nová krajská rada musí především vyřešit nepříznivé dopady pandemie koronaviru na rozpočet i chod kraje. Ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení, je svoláno na pátek.

Podpis koaliční smlouvy před budovou Olomouckého kraje
Zdroj: ČTK Autor: Petr Běhal

Nové zastupitelstvo se podle kandidáta na prvního hejtmanova náměstka Iva Slavotínka (Spojenci) sejde ve velmi složité situaci pandemie. Příjmy kraje letos klesnou o stovky milionů korun. „Je zřejmé, že propad daňových příjmů bude realitou minimálně příštích měsíců, ne-li roků. My se s tím budeme muset vypořádat,“ řekl Slavotínek.

Upozornil, že hejtmanství bude muset i při propadu příjmů zabezpečit základní služby na odpovídající úrovni a také hledat finanční zdroje na investice pro další rozvoj kraje.

Zastupitelstvo v září schválilo úvěr

Nynější hejtmanův náměstek Jiří Zemánek (ČSSD) v září zastupitelům řekl, že letošní příjmy kraje budou kvůli propadu vybraných daní o 900 milionů korun nižší. Zastupitelstvo proto v září schválilo smlouvu o revolvingovém úvěru až 500 milionů korun.

„Přebíráme kraj v nelehké době koronavirové pandemie, vysokého zadlužení a očekávaných dalších ekonomických důsledků krize. Také proto jsme se rozhodli snížit počet náměstků ze sedmi na čtyři,“ řekl lídr Pirátů a STAN a kandidát na hejtmana Josef Suchánek.

Nad dalšími ekonomickými dopady epidemie podle kandidáta na náměstka hejtmana Michala Záchy (ODS) visí velký otazník, už nyní je ovšem třeba počítat s krizí. „My do toho ale jdeme s velkou odpovědností a věřím, že se s tím popereme a kraj udržíme v provozuschopném stavu,“ uvedl.

O podobě ustavujícího zastupitelstva se ještě bude jednat

Epidemie koronaviru zkomplikovala i povolební jednání. Josef Suchánek minulý týden oznámil pozitivní test na koronavirus. Stejně je na tom i nynější hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Zástupci koalice se podle Slavotínka ještě musí poradit o způsobu organizace ustavujícího zastupitelstva kraje.

Část krajských zastupitelů se pátečního jednání zřejmě zúčastní na dálku pomocí internetového připojení a zbytek usedne za přísných hygienických podmínek v sále. Ivo Slavotínek upozornil, že v následujících dnech se pravidla ještě můžou změnit. „Pokud někdo řekne, že veškerá taková jednání se v tuto chvíli prostě znemožňují, tak bude nutné jednání odložit na dobu, kdy bude moci proběhnout,“ dodal.

Koalice Pirátů a STAN podle uzavřené koaliční smlouvy obsadí v jedenáctičlenné krajské radě čtyři křesla stejně jako Spojenci - Koalice pro Olomoucký. Na ODS připadnou tři místa. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje má koalice 32 hlasů. Vítězné ANO zůstane s SPD v opozici.