Z druhé vlny pandemie v Česku viní pražský primátor Babiše. Změnil podle něj odborná opatření, chce, aby dopady řešila vláda

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nemůže dále kompenzovat podnikatelům ztráty v souvislosti s covidovými opatřeními. To považuje za úkol vlády. Ze současného šíření nákazy viní navíc premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle Hřiba pozdržel zavádění opatření proti pandemii. Pražský primátor byl hostem Interview ČT24.

Video Interview ČT24
video

Zdeněk Hřib v Interview ČT24: „Základní problém byl v tom, že premiér zasahoval populisticky do odborných doporučení.“

Praha je pandemií covidu-19 zdaleka nejhůře postiženým českým regionem, na každodenním celorepublikovém růstu počtu nakažených se podílí asi pětinou, v některých dnech má i větší podíl. Na jednání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) s pražskými radními se však nehovořilo o žádných nových konkrétních opatřeních, která by to měla změnit. „Bylo nám sděleno, že momentálně se nechystají zavádět další opatření v oblasti kulturních nebo sportovních akcí. Chtějí ale sledovat účinnost momentálních opatření,“ řekl po jednání pražský primátor.

Vývojem nákazy v Praze je ale Hřib znepokojen, protože přibývá lidí s vážným průběhem. „Momentálně je volných 91 lůžek na ARO nebo JIP, to je 11 procent z celkové kapacity. Je to dohromady – ty, co byly vyčleněné na covid, i nebyly. Jedenáct procent není mnoho,“ poukázal.

Z jednání s Prymulou ale vyplynulo, že část těchto lůžek „blokují“ pacienti, kteří už bezprostřední potíže nemají. „Už nemají akutní problémy, mohli by být propuštění do domácího ošetřování, ale z různých – obvykle sociálních – důvodů to není možné. Nabídli jsme za Prahu maximální součinnost,“ uvedl primátor Hřib.

Pro případ, že by lůžka došla, má Praha připravené nouzové řešení – nemocní by našli zázemí v tělocvičnách nebo na internátech. „My je máme připravené pro případ, že by nás o to třeba požádala armáda, ale není to záležitost, do které bychom se chtěli dostat,“ zdůraznil přitom primátor.

Za zásadní však považuje také dostatečné vybavení lůžek v těchto prostorách a hlavně to, aby k nim byl i personál. „Lůžka fungují, jen pokud jsou obsazena personálem, který se také může nakazit,“ upozornil.

Zavření škol na obzoru? Ministerstvo nám nedá čas na přípravu, očekává primátor

Minulý týden avizoval pražský primátor, že se připravuje zavedení distanční výuky na středních školách ve městě, což ale záhy zase dementoval. Na distanční výuku přešly pouze pražské vysoké školy. Podle Hřiba šlo o nedorozumění. „Mluvil jsem ten den jak s pražskou hygienou a ministerstvem školství, tak i s ministerstvem zdravotnictví a nabyl jsem z toho přesvědčení, že se jedná o to, že jdeme zavést distanční výuku i na středních školách,“ vylíčil.

Že by na přerušení prezenční výuky na středních školách ve městě mohlo dojít, však primátor nevyloučil. Chystá se na další schůzku se zástupci ministerstva zdravotnictví, ale také školství a samotných škol, na které se chce ujistit, že jsou na přechod na distanční výuku opravdu připravené.

„V momentě, kdy se ministerstvo pro něco takového rozhodne, určitě nebudeme mít týden na to, abychom mohli další věci organizovat,“ podotkl Hřib.

Kompenzace podnikatelům jsou odpovědností vlády, tvrdí Hřib. Premiéra považuje za viníka situace

Opatření proti šíření koronaviru, jako je povinná zavírací hodina v restauracích nebo omezování hromadných akcí, má také dopad na podnikatele. Praha jim výpadky letos na jaře kompenzovala z evropských peněz, které měla k dispozici, ty však podle primátora již došly a ze svého vlastního rozpočtu brát nechce. Odpovědnost vynahradit podnikatelům to, oč přišli, leží podle Zdeňka Hřiba výhradně na vládě. Jejího předsedu ostatně považuje za hlavního viníka situace.

„Praha nemůže jako jediné město v ČR sanovat důsledky ekonomických opatření, nota bene v situaci, kdy je situace dána tím, že premiér na poslední chvíli změnil odborná opatření,“ uvedl primátor.