Pyrotechnici ve Strání našli jen staré plynové potrubí. Evakuace není nutná

Pyrotechnici ve Strání na Uherskohradišťsku nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války nenašli. Objevili tam jen staré plynové potrubí. Není tak nutná evakuace 2500 lidí, která by při nálezu bomby musela nastat. Pyrotechnici práce zahájili ráno, bombu hledali více než pět hodin. 

Pyrotechnici ve Strání
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Podnět k prošetření místa pod vozovkou v centru obce předala policii Bezpečnostní informační služba (BIS). Informaci podle svého mluvčího Ladislava Štichy získala při své činnosti a vyhodnotila ji jako závažnou. „Tento případ je spíše výjimečný a nejedná se o nějakou systematickou činnost ze strany BIS,“ řekl mluvčí. 

Na místě bylo jen staré plynové potrubí

Že by se mohla nevybuchlá puma pod vozovkou nedaleko pošty, kostela a obecního úřadu skutečně nacházet, naznačovaly podle starosty obce Antonína Popelky (Nestraníci) i zprávy od pamětníků a záznamy z vojenských map. Podezření se ale nepotvrdilo. Asi dva a půl metru pod povrchem narazili pyrotechnici pouze na staré plynové potrubí, které následně odřezali pracovníci specializované firmy. Ani pod ním však pumu neobjevili.

„Po prověření místa nálezu konstatujeme, že v tomto místě se letecká puma nenachází. Nebyla zjištěna v hloubce čtyř metrů. Signál, který tam původně byl, se po odstranění potrubí, které se tam nacházelo, už nevyskytuje. Byla tam nějaká anomálie způsobená zřejmě tím starým ocelovým potrubím,“ uvedl Tomáš Šústek z policejní pyrotechnické služby. Jiné anomálie podle něj odborníci v obci nezjistili, průzkum dalších míst tedy nyní nechystají.

Pamětníci tvrdí, že na obec spadly dvě bomby 

Podle náměstka ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdana Varyše se dnešního zásahu v obci účastnilo více než čtyřicet policistů. „Policejní síly a prostředky stahujeme na základnu. Akce je ukončena. Tak, jak jsme předpokládali, bylo to padesát na padesát. Takže v tuto chvíli můžeme konstatovat pouze to, že letecká puma se skutečně na místě, které jsme měli označené, nenachází,“ řekl odpoledne Varyš.

Puma se mohla podle starosty obce do země ve středu Strání dostat koncem druhé světové války, kdy ji podle některých svědectví odhodil spolu s další pumou ze svého letadla americký pilot. Zatímco jedna podle pamětníků explodovala, druhá na. „Já bych byl radši, aby se (puma) našla. Ale na druhou stranu alespoň víme, kde určitě není. Určitě se nějací pamětníci budou ozývat a uvidíme, jak si s tím poradíme do budoucna,“ řekl starosta Strání Popelka.

Obec o průzkumu a s ním související možnou evakuací informovala obyvatele s předstihem. Stovky lidí v podnělí proto podle starosty ze Strání odjely. Někteří obyvatelé preventivně zamířili na výlety nebo k rodinným příslušníkům a známým, další byli pochopitelně v práci. Případná evakuace by se týkala pouze Strání, nikoli Květné, která je částí obce. Asi z 3500 obyvatel vesnice by tedy teoreticky muselo opustit domovy kolem 2500 lidí.