V Jihlavě narazil vlak do lokomotivy, provoz je už obnoven

Na nádraží v Jihlavě se v úterý ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Nehoda, která se stala před 6:00, způsobila podle Drážní inspekce škodu 7,3 milionu korun. Provoz na trati Brno – Jihlava byl úplně zastavený, plně obnovit se ho podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše podařilo v 17:15.

Srážka nákladního vlaku s lokomotivou
Zdroj: ČT24 Autor: Blanka Poulová

„Hasičům se nakonec podařilo nakolejit vykolejené lokomotivy za pomoci hydraulických zvedáků,“ řekl Illiaš. K tomu, aby se hasiči pokusili zaklíněné lokomotivy oddělit, dostali od dopravců podle dřívějšího vyjádření Illiaše povolení po 10:00. Museli odřezat nárazníky a ostatní zaklíněné ocelové části strojů. Pokud by se to nepodařilo, musel by do Jihlavy vyrazit nehodový vlak.

Omezení provozu spojů Českých drah se podařilo částečně obnovit už v 10:00 u osobních a spěšných vlaků, řekla mluvčí ČD Gabriela Novotná. Rychlíky dál nahrazovaly mezi Jihlavou a Okříškami na Třebíčsku autobusy.

Škoda za 7,3 milionu korun

Nákladní vlak se s odstavenou lokomotivou srazil, když projel návěst zakazující jízdu. Odstavenou lokomotivu vlak sunul 94 metrů, uvedla Drážní inspekce, pak obě lokomotivy vykolejily. U nehody zasahovali drážní hasiči z Havlíčkova Brodu a Brna.

Člen představenstva CityRail Jan Hruška serveru Zdopravy.cz řekl, že strojvedoucí stihl před nehodou vyskočit. K srážce podle něj došlo v relativně malé rychlosti.

Škoda na odstavené lokomotivě je podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala pětimilionová, na lokomotivě nákladního vlaku je vyčíslena na dva miliony korun. Na 300 tisíc se odhaduje škoda na trati. „Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti mimořádné události,“ dodal Drápal.