Rozkvetlé orchideje vábí turisty do Bílých Karpat, ochránci přírody nabízejí doprovod

Louky Bílých Karpat lákají návštěvníky na kvetoucí orchideje, Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ale žádá turisty o opatrnost. Řada vzácných druhů je i kvůli zásahům člověka ohrožená, některé vymizely úplně. Aby ČSOP upozornil na potřebu větší ochrany těchto přírodních klenotů, vyhlásil letošek rokem orchidejí.

Bílé Karpaty patří k lokalitám, které jsou v České republice na výskyt orchidejí nejbohatší – zejména díky příznivým přírodním podmínkám a dlouhodobé činnosti člověka.

„Na loukách, pastvinách a sadech můžeme nalézt více než dvacet druhů orchidejí. Jejich dlouhodobý výskyt je na většině lokalit podmíněn pravidelným kosením, některým druhům prospívá i extenzívní pastva. Několik dalších druhů je zase vázáno na prameniště a mokřady, také oni potřebují pravidelné kosení a odvoz sena. Řadu druhů však najdeme i v lesích,“ vysvětlila předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty Ivana Jongepierová.

Za rozkvetlou nádherou proto na jaře míří množství lidí. Někdy si ale podle ochránců přírody návštěvníci z orchidejové louky odnesou víc než jen pěknou fotku a rostliny poškozují vyrýváním. Jongepierová přitom upozorňuje, že doma nebo na zahrádce tyto rostliny nevydrží, protože nemají půdu a houby, které potřebují.

„V současnosti je asi nejohroženějším druhem v Bílých Karpatech střevíčník, a to kvůli tomu, že byl v posledních letech téměř zničen vyrytím. Další je například sklenobýl bezlistý, který zde rozkvétá na jediné lokalitě jednou za zhruba deset let.  Několik dalších druhů zde má například jediný tořič čmelákovitý. Nejbohatší výskyt v Česku má v této oblasti rudohlávek jehlancovitý,“ popsala Jongepierová.

Prim prstnatců

Podle koordinátora odborných programů ČSOP Jana Moravce jsou nejvzácnějšími orchidejemi v Česku prstnatec český a prstnatec karpatský.  Za velmi ohroženou orchidej pak považuje vstavače kukačku. Ten patřil v minulosti k našim nejběžnějším orchidejím, dnes je ale řazen mezi kriticky ohrožené.

V Bílých Karpatech se v minulosti vyskytovaly i takové orchideje, které už dnes lidé nenajdou, jako toříček jednohlízný, pětiprstka vonná a vstavač štěničný. Především kvůli zásahům socialistického zemědělství ale zcela vymizely. Orchideje jsou totiž velmi citlivé na změny v hospodářské krajině, protože jsou závislé na konkrétních druzích opylovačů nebo hub. Ohrožení míst, ve kterých se vyskytují, může být pro orchideje likvidační.

Rok orchidejí

Kromě Bílých Karpat jsou podle Moravce dalšími zajímavými lokalitami třeba Ždánický les na Moravě nebo Džbán, Podbezdězí v Čechách, Radouň na Litoměřicku nebo mokřad u Bělé na Prostějovsku.

Aby Český svaz ochránců přírody upozornil na potřebu vyšší ochrany těchto rostlin, vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. V rámci informační kampaně chystá ČSOP sérii exkurzí do lokalit, ve kterých vzácné rostliny kvetou, ale třeba i různé soutěže.

Na výpravu za orchidejemi v doprovodu ochránců přírody se můžou zájemci vydat například už tuto sobotu 16. května. A to do Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem u Velké nad Veličkou. Tam se také bude konat další exkurze v sobotu 23. května. Další termíny plánovaných procházek najdou lidé na stránkách ČSOP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
13:35Aktualizovánopřed 50 mminutami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
15:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muž, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové, půjde před soud

Státní zástupkyně obžalovala třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královéhradeckém obchodním centru Futurum jiného cizince a jednu svědkyni zranil. České televizi to sdělil mluvčí krajských žalobců Milan Šimek. Kromě pokusu o vraždu policisté muže obvinili také z výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení by mu podle policie hrozilo až dvacet let vězení. Stíhaný je ve vazbě.
před 6 hhodinami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 9 hhodinami

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnici Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 9 hhodinami

Opravy železnice na jihu Čech uzavřou dvě desítky přejezdů

Řidiče na jihu Čech čekají v dalších týdnech komplikace na silnicích. Kvůli opravám na čtvrtém železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm se budou v květnu a červnu postupně uzavírat železniční přejezdy i navazující silnice. Některé objížďky mohou řidičům cestu prodloužit i o desítky kilometrů.
před 10 hhodinami

Pražští lékaři nasadili pacientce proti zlatému stafylokokovi bakteriofágy

Bakterie zlatého stafylokoka u lidí způsobují spoustu zdravotních problémů, které se projevují vážnými záněty, jež se dají jen špatně léčit. V přírodě ale existují jejich predátoři – bakteriofágy. Právě ty teď vědci využili u pacientky v Praze.
před 10 hhodinami
Načítání...