Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu. Lidé se s ním mohou seznámit na internetu

Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu, který má vejít v platnost v roce 2022. Veřejné projednání se chystá na 6. května v sále zastupitelů na Nové radnici. Kvůli karanténním opatřením magistrát zrušil představování návrhu v jednotlivých částech města. Kritici tvrdí, že tak lidé nemají dostatečné podmínky k seznámení se s návrhem.

Městská část Brno-Pisárky
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Návrh nového územního plánu města Brna je elektronicky dostupný na portálu územního plánování města na webové adrese www.upmb.brno.cz. Na internetových stránkách zájemci brzy najdou i on-line prezentaci nebo videoklipy, které představí přípravu plánu a další postup v této věci.

„V originální velikosti a tištěné formě si ho každý může prohlédnout na venkovní terase budovy magistrátu na Kounicově 67 v úředních dnech, tedy v pondělí a ve středu. Bude to tedy v blízkosti Odboru územního plánování, který bude k dispozici pro případné dotazy,“ řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Proti vyhlášce, kterou město návrh zveřejnilo, se ozval Petr Firbas, který je řadu let aktivním připomínkovatelem jak územního plánu, tak krajských zásad územního rozvoje a při připomínkování územně plánovacích dokumentů zastupuje část veřejnosti podle požadavků stavebního zákona.

„V Česku je vyhlášený nouzový stav, platí zákaz volného pohybu a Brno vyzve lidi, aby se chodili na magistrát dívat na návrh územního plánu. Tisíce lidí jsou v karanténě. Rozhodně nejsou vytvořené podmínky pro to, aby se lidé mohli s návrhem seznamovat,“ uvedl ve zprávě rozeslané médiím i některým ústavním činitelům Firbas.

Podle něj je nehorázné, že město neodložilo veřejné projednání o několik týdnů. Zároveň podle něj dnes není prakticky možné, aby sháněl dvě stovky podpisů, které mu umožňují zastupovat veřejnost. „Věřím, že pokud vedení města Brna okamžitě nebude reagovat, že se na věc podívají odpovědné orgány včetně Ústředního krizového štábu,“ uvedl Petr Firbas.

Současný plán platí od roku 1994 s různými aktualizacemi a již nevyhovuje potřebám rozvoje města. Jednou ze zásadních změn nového plánu je nahrazení indexu podlažní plochy výškovým limitem staveb v konkrétních oblastech. Od nového plánu si slibuje hodně jak město, tak developeři, protože umožní zastavět nedostatkovými byty dosud zablokované lokality.