Brněnské fakultní nemocnici chybí kvůli chřipkové epidemii krev. Dárce shání i přes sociální sítě

Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny má akutní nedostatek krve. Chybí především obě skupiny A, 0 a B negativní. Je to důsledek chřipkové epidemie, velké množství možných dárců totiž onemocnělo. Pokud se situace nezlepší, bude muset nemocnice odkládat operace. 

Video Události
video

Události: Nedostatek krve kvůli chřipkové epidemii

Aby byla například operace kyčelního kloubu bez problémů, potřebovali lékaři dvě krevní konzervy. A aby tyto dávky byly k dispozici, museli přijít dva dárci. O ty je ale v posledních dnech nouze. „Pokud je dárce nemocný, tak ohrozí příjemce, takže bereme pouze zdravé dárce. Dárci se odhlašují,“ vysvětlila primářka Krevní Banky FN u svaté Anny Jarmila Celerová.

Celkem nemocnice u svaté Anny v Brně spotřebuje ročně tři tisíce litrů krve, to znamená, že by bylo potřeba deset tisíc dárců. Od loňského října, kdy transfuzní stanice ve FN u svaté Anny funguje, jich přišly zatím ale jen čtyři stovky. Akutně chybí především krevní skupina A, 0 a B negativní. Pokud se situace nezlepší, hrozí podle primářky odkládání operací.

Nemocnice musí krev nakupovat jinde

Situace už je natolik vážná, že nemocnice vyzvala potenciální dárce k odběru krve už i přes sociální sítě. „Musíme akutně jezdit i na jiná transfuzní oddělení žádat je o pomoc. Ta krev se odkupuje. Surovinu máme zdarma, ale musíme investovat nějaký materiál, děláme vyšetření,“ vysvětlila primářka Celerová.

Nemocnice odkupuje krev z Vyškova, Zlína, Znojma a také z fakultní nemocnice v Bohunicích. „My jsme také takzvané krizové transfuzní oddělení pro Jihomoravský kraj a Vysočinu, to znamená, že musíme neustále disponovat určitým penzem krve tak, abychom měli zásoby pro krizové situace,“ dodal mluvčí FN Brno Pavel Žára.