Zloději dál vnikají do domů v okolí Prahy. Policie nasadila vrtulník v Sulicích i Choceradech

Policisté ve čtvrtek zaznamenali další vloupání do rodinných domů v okolí Prahy, tentokrát v Sulicích. Zloději vnikli do tří domů a způsobili škody za desítky tisíc korun. Po pachatelích policie pátrala za pomoci vrtulníku, nikoho však nedopadla. Vrtulník v pátek večer nasadila i v Choceradech.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: imago stock&people

SUlická událost byla hlášena před osmou hodinou večer, policisté podle mluvčí středočeské policie Vlasty Suchánkové dorazili na místo do čtyř minut.  

„Více než desítka policejních hlídek následně propátrávala celou lokalitu, prověřovala veškerá vozidla a osoby, do akce byl nasazen i policejní vrtulník. Vlastní činností pak policisté zjistili násilné vniknutí do dvou dalších sousedních domů, ve kterých nebyli majitelé,“ uvedla mluvčí. 

Zloději ve všech objektech způsobili škodu násilným vniknutím, a to v řádech desítek tisíc. Zda i něco odcizili, bude zřejmé až po vyjádření majitelů domů.

„Policisté všem případům vloupání do rodinných domů věnují maximální pozornost, provádí rozsáhlá šetření, nicméně doposud se zatím nepodařilo ztotožnit žádnou konkrétní osobu či osoby, které by měly mít tyto skutky na svědomí,“ dodala mluvčí.

Zda vloupání mohla mít na svědomí vykradačská skupina, po níž pátrá speciální policejní tým, zatím není známo. „V tuto chvíli to s tím nespojujeme,“ řekla Suchánková. Na vyhodnocení, zda jde o sériový čin, je podle ní zatím brzy.

V pátek večer muselo několik policejních hlídek, psovod i vrtulník zasahovat i v Choceradech. „Propátrávají celou lokalitu,“ policejní mluvčí Michaela Richterová. Ani v tomto případě podle ní zatím nelze určit, zda jde o organizovanou skupinu. Vyšetřování na místě pokračuje, informace o způsobené škodě zjišťují vyšetřovatelé.

Série vloupání  

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od loňského září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Policisté nejdříve oznámili, že vykradačský gang může mít na svědomí přes 120 případů. Později upřesnili, že s vyšetřovanou sérií jich souvisí zhruba polovina. 

Vedení krajské policie minulý týden uvedlo, že od začátku roku neeviduje žádné nové vloupání, které by se skupinou souviselo. Lidé ale na sociálních sítích upozorňují na další možné případy.

Tento týden ve středu se zloději například vloupali i do domů v Mirošovicích. Suchánková  řekla, že policie v celém Středočeském kraji zaznamenala od počátku roku 57 případů vloupání do rodinných domů, z toho jich na region Praha-venkov jih připadá 13.

Starostové jsou velkým počtem vloupání znepokojení. Jesenice se kvůli tomu obrátila s žádostí o pomoc na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V otevřeném dopise ho požádala o zvýšení počtu policistů v regionu kolem Prahy.

K výzvě se podle starosty Jesenice Pavla Smutného (za STAN) připojilo pět desítek starostů. Totéž požaduje i petice, kterou dosud podepsalo přes 670 lidí. Hamáček starostům vzkázal, že policie maximálně posílila stavy a dělá vše pro dopadení pachatelů.