Ostravskou huť ArcelorMittal i jejího nového majitele si chce vláda pohlídat

Stát by mohl mít zástupce v dozorčí radě ostravské huti ArcelorMittal. Momentálně s potenciálním kupcem Liberty House vyjednává memorandum o spolupráci mezi státem, odbory a novým majitelem. Při čtvrtečních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jednání se zástupci britské společnosti podle něj proběhlo minulý pátek. 

Liberty Ostrava
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik prodat, aby mohla převzít největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Evropská komise už dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem a podnik může převzít. Odboráři z AMO však mají obavu z toho, že huť úplně skončí. O situaci kolem AMO už dříve jednala i Sněmovna. 

Premiér řekl, že minulý pátek proběhlo jednání s britskou Liberty House. Na něm spolu s místopředsedou vlády a ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO) trvali na zárukách od nového majitele, že zajistí stabilitu firmy, bude investovat do rozvoje a zajistí také kontrolu nad souvisejícím energetickým zdrojem. 

„Za tímto účelem jsme požadovali, aby byla zajištěna trvalá možnost státu podílet se na strategických rozhodnutích souvisejících s dalším rozvojem společnosti prostřednictvím členství v dozorčí radě společnosti ArcelorMittal Ostrava. Toto nám bylo přislíbeno,“ řekl Babiš s tím, že právě za účelem stvrzení této dohody se memorandum připravuje. 

Stát chtěl hutě za korunu

Havlíček v květnu oznámil, že stát vytvoří pracovní skupinu pro ocelářství a bude se zabývat změnami ve vlastnictví AMO. Babiš také v květnu v Hospodářských novinách řekl, že Liberty House není transparentní firma a že stát chce hutě koupit za jednu korunu. 

ArcelorMittal Ostrava zatím patří do skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel a trubek v Česku. Vedle českého trhu dodává své výrobky do více než čtyřiceti zemí. Podnik má šest a půl tisíce zaměstnanců.