OKD má povolení ke vstupu do požářiště v Dole ČSM, vyprošťování těl horníků může začít

Báňští záchranáři provedli průzkum míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo třináct horníků. Těžební společnost OKD v pátek dostala od báňského úřadu povolení ke vstupu do požářiště, první práce na jeho zpřístupnění zahájí v pondělí.

Pieta před Dolem ČSM na Karvinsku
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

Podle těžební společnosti OKD proběhl průzkum podle plánu. „Provedli jsme rekognoskaci terénu. Lokalizovali jsme polohu pěti těl havířů na čelbě. Do rubání jsme se nedostali,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský s tím, že průzkumníci také měřili koncentrace plynů a teploty v dole.

„V pondělí zahájíme první práce. V prvním sledu se bude jednat o rekonstrukce stávajících dvou hrází a zahajujeme postupné odvětrávání prvních prostor,“ dodal Čelechovský. Podle závodního dolu Karla Blahuta se trvání práce na zpřístupňování požářiště odhaduje zhruba na dva měsíce. Uzavřeno je celkem 4800 metrů důlních děl.

K výbuchu metanu v Dole ČSM-Sever ve Stonavě došlo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů. Při neštěstí zahynulo třináct horníků, dvanáct Poláků a jeden Čech. Dalších deset horníků bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici.

Z dolu se dosud podařilo vynést čtyři mrtvé, dalších devět havířů zůstává pod zemí. Pět horníků je v prostoru čelby a čtyři v dobývacím prostoru. Závodní Karel Blahut tento týden řekl, že první těla by se mohlo podařit vyprostit na konci dubna a zbylá do poloviny května.