Novým ředitelem FN Ostrava bude lékař Havrlant. Dohodl se s protikandidátkou Čermákovou

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava bude lékař Jiří Havrlant. Dohodl se totiž se svou protikandidátkou z nedávného výběrového řízení Zuzanou Čermákovou, která se stane jeho první náměstkyní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ho jmenuje v následujících dnech. Ministerstvo zároveň zrušilo už vyhlášené další výběrové řízení, do kterého se mohli do středy hlásit zájemci o funkci, sdělila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Fakultní nemocnice Ostrava
Zdroj: WikiCommons

Jiří Havrlant převezme řízení nemocnice od 18. února od Petra Vávry, který byl jejím vedením dočasně pověřen. „Věřím, že tato volba stabilizuje nemocnici jak uvnitř, tak i navenek,“ řekl ministr Vojtěch. Podle něj nemocnice potřebuje stabilní vedení a ve spolupráci obou úspěšných uchazečů v konkurzu vidí synergii znalostí a schopností i názorovou vyváženost.

Rozhodnutí přivítal ostravský primátor Tomáš Macura a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (oba ANO). „Nemocnice tak do svého vedení získává dvě velice kvalitní osobnosti, které mají potenciál aktuální situaci stabilizovat a nemocnici dále medicínsky rozvíjet,“ míní Macura. Podle Vondráka rozhodnutí přispěje k dlouhodobému zklidnění situace v nemocnici.

Předsedkyně největší odborové organizace v nemocnici Zuzana Sargová vítá, že do nemocnice přichází člověk z externího prostředí. Nyní je podle ní potřeba počkat, jaký dopad na fungování nemocnice bude jeho působení mít.

Havrlant je lékař atestovaný v oborech chirurgie a veřejné zdravotní pojištění. V letech 1988 až 2004 pracoval na chirurgickém oddělení Vítkovické nemocnice. Kromě toho zastával v letech 1996 až 2003 pozici vedoucího odboru revizních lékařů pojišťovny RBP Ostrava. V téže zdravotní pojišťovně působí od roku 2003 doposud jako náměstek ředitele pro zdravotnictví.

Roční krize

Krize ve Fakultní nemocnici Ostrava trvá od loňského února, kdy byl odvolán ředitel a bývalý sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. První výběrové řízení na jeho místo se uskutečnilo na jaře. Havrlant se v něm utkal s Evženem Machytkou, který byl vedením nemocnice pověřen po Němečkově odchodu.

Řízení skončilo nerozhodně a přednost nakonec dostal Machytka, který v nemocnici provedl řadu personálních změn. Bezprostředně po jeho příchodu opustil vedení chirurgické kliniky tehdejší přednosta Igor Penka a podle spekulací se tak rozhodl pod nátlakem.

Nakonec byli postupně odvoláni ještě čtyři další přednostové. Proti odvolání uznávaného přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Ondřeje Šimetky se zvedla vlna nevole. Kritizovali to zaměstnanci nemocnice, představitelé politické reprezentace i ostravská lékařská fakulta.

Machytka, za jehož působení se výrazně zhoršily i vztahy mezi nemocnicí a lékařskou fakultou, se nakonec rozhodl rezignovat. Šimetka se pak do funkce přednosty vrátil.

Poté následoval druhý konkurz, v němž znovu uspěl Havrlant. Získal stejnou podporu jako primářka Krevního centra FNO a náměstkyně ředitele Zuzana Čermáková.

Ministr se začátkem ledna rozhodl, že nevybere žádného z úspěšných adeptů kvůli značně různícím se názorům na ně. Domníval se, že by jmenování jednoho z nich nevedlo ke zklidnění situace.

„V mezičase se však oba nejúspěšnější kandidáti dohodli na tandemu pod vedením pana Havrlanta s paní Čermákovou jako první náměstkyní ředitele, a přivedli tak oba tábory ke kompromisu,“ uvedl Vojtěch.