Na odklízení sněhu chybí firma. Nejlidnatější ostravská čtvrť narazila s výběrovým řízením

Městský obvod Ostrava-Jih s více než 100 tisíci obyvateli se potýká s přívaly sněhu. Jeden z účastníků veřejné zakázky o zimní údržbu se totiž proti výsledku soutěže odvolal u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten řízení dosud neukončil.

Video Údržba komunikací
video

Údržba komunikací

Vítěze tendru proto městský obvod nemá, snaží se tak hledat náhradní řešení. „Firem, které teď své služby nabízejí, je sice hodně, podle vedení městské části ale za neúměrně vysoké ceny,“ zjistila redaktorka České televize Pavla Daňková.

K zajištění zimní údržby nyní obvod využívá svou příspěvkovou organizaci Technické služby Ostrava-Jih spolu s městskou společností Ostravské komunikace.

„Vybavení doplňujeme, je nasazena veškerá dostupná technika.“

Gabriela Gödelová

mluvčí obvodu Ostrava-Jih

Upravit musejí stovky kilometrů silnic a chodníků

Čtvrť v současnosti udržuje 171 kilometrů chodníků, 130 kilometrů silnic třetí třídy. „Zajišťujeme také úklidy podchodů, přechodů, uklízíme parkovací domy i zastávky,“ vypočítala mluvčí obvodu Ostrava-Jih Gabriela Gödelová s tím, že v prvním lednovém týdnu obvod vysypal na komunikace kolem 70 tun soli.

Nasazeny do terénu byly desítky pracovníků technických služeb. „Aktivovali jsme všechny možné prostředky, které máme k dispozici. Je to asi 80 zaměstnanců, kteří v úterý v době kalamitního stavu začínali v 6:30 a někteří končili ve 22:30,“ dodal ředitel technických služeb Ostrava-Jih Miroslav Janečka.

I přesto se stížnosti obyvatel v těchto dnech počítají na stovky, dodala Pavla Daňková, podle níž se již situaci ale daří stabilizovat. A to nejen díky nasazení městských úklidových služeb a jejich pracovníků, ale také díky teplotám, které se pohybují nad bodem mrazu.