Olomouc má koalici. Smlouvu podepsalo ANO s ODS, KDU-ČSL a spOLečně

Zástupci hnutí ANO v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Novým primátorem Olomouce bude lídr ANO Miroslav Žbánek, který v této funkci vystřídá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude nová čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů. Programové prohlášení plánuje psát tři měsíce.

Video Studio ČT24
video

Olomouc má koalici

Nové zastupitelstvo Olomouce se poprvé sejde 5. listopadu a programové prohlášení koalice zveřejní do konce ledna příštího roku. Koalice chce mít podle Žbánka dost času na přípravu programového prohlášení, jelikož koaliční smlouva je už nyní z pohledu výčtu priorit obsáhlá a podrobná.

Programové prohlášení bude podle Žbánka obsahovat klíčová témata všech členů koalice. „Nelze to dělat bez zpětné vazby, bez spolupráce s magistrátem a jeho odbory. Necháváme si čas na to, abychom to vyprecizovali tak, že to, co slíbíme v programovém prohlášení, budeme průběžně plnit a zároveň za čtyři roky před voliče předstoupíme s výsledkem své práce,“ uvedl Žbánek. 

Ze zveřejněné smlouvy vyplývá, že nová koalice mezi své priority zařadila například udržitelné úvěrové zatížení a postupné snižování dluhu města v závislosti na investicích, zjednodušení a větší transparentnost grantové politiky radnice, úpravu tarifní politiky MHD, koncepci parkování, personální a technické posílení městské policie i nahrazení starého zimního stadionu moderní víceúčelovou halou s využitím státní podpory, případně zajištění jeho nezbytné opravy z vlastních zdrojů města.

Podle Žbánka je třeba modernizovat město a zlepšit systém jeho řízení. Za největší problém považuje podfinancovanou infrastrukturu při současném olomouckém zadlužení. „Bude nutné najít optimální a vyváženou představu o tom, do kterých projektů se jako město pustíme tak, abychom měli na jejich financování ať už z vlastních, nebo cizích zdrojů,“ řekl.

Pět radních pro ANO

Podle koaliční smlouvy bude mít vítězné ANO v jedenáctičlenné radě Olomouce pět míst, ODS tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho. Primátorem bude Žbánek z ANO a jeho náměstky se stanou Martin Major (ODS), Matouš Pelikán (KDU-ČSL), Pavel Hekela (spOLečně), Karel Konečný (ANO), Markéta Záleská (ODS) a Eva Kolářová (ANO). Neuvolněnými radními budou Miloslav Tichý (ANO), Milan Feranec (ANO), Jan Holpuch (ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů v zastupitelstvu o 45 členech. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

V roce 2014 komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO, které tehdy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadilo 12 míst. Druhá ČSSD získala deset mandátů a třetí ODS pět. KDU-ČSL měla pět mandátů. Po čtyřech mandátech obsadily KSČM a TOP 09. Sdružení Občané pro Olomouc získalo tři mandáty a ProOlomouc dva.

Po posledních komunálních volbách vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.