Je tragédie ve Studénce bez viníka? Krajský soud projednal odvolání

Krajský soud v Ostravě v pátek projednal odvolání v kauze železničního neštěstí ve Studénce. Senát v neveřejném zasedání rozhodl, ale své rozhodnutí nezveřejnil, řekl mluvčí soudu Jiří Barč. Podle informací ČTK krajský soud zrušil prvoinstanční rozsudek okresního soudu.

Vlakové neštěstí ve Studénce v roce 2008
Zdroj: ČTK Autor: Vladislav Galgonek

Ten všech deset obžalovaných zprostil obžaloby a vrátil věc k novému projednání. Před deseti lety srážku vlaku se zříceným mostem nepřežilo osm lidí, desítky dalších utrpěly zranění.

„Krajský soud ve věci rozhodl. Jakým způsobem, ale nyní nebudeme komentovat. Musíme počkat, až bude rozhodnutí doručeno stranám,“ uvedl Barč. Dodal, že do deseti dnů bude rozhodnutí vyhotoveno a rozesláno.

Odvolací senát měl několik možností

Podle jednacího řádu měl odvolací senát dvě možnosti, jak rozhodnout. Nejpravděpodobnější variantou je úplné zrušení rozsudku. Druhou, která se používá výjimečně, je převzetí kauzy a její nové projednání na úrovni krajského soudu.

Pátečního neveřejného jednání se neúčastnili obžalovaní, obhájci ani státní zástupce. Krajský soud může odvolání takto neveřejně projednat z několika důvodů. Jedním je právě možnost, že po prostudování spisu senát dospěl k tomu, že rozsudek nižší instance zruší a nařídí na úrovni okresního soudu nové projednání případu.

O tom, že soud dnes rozsudek zrušil, je přesvědčen i právník Radek Ondruš, který jako zmocněnec u soudu zastupoval jednu z firem podílejících se na opravě mostu. „Na 100 procent soud nemohl rozhodnout jinak. Jedinou možností je zrušení a nařízení nového projednání,“ řekl. Dodal, že podle něj důvodem rozhodnutí bude nařízení odvolacího soudu, aby vznikl revizní znalecký posudek, který by měl stanovit přesnou příčinu zřícení mostu.

Na trať spadl most

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Šlo o manažery i pracovníky stavebních firem, živnostníka či jednoho úředníka. Loni je Okresní soud v Novém Jičíně všechny obžaloby zprostil. Soudce během zdůvodnění rozsudku řekl, že se přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. Státní zástupce se odvolal.

Video Speciální vysílání ČT24 k 10 letům od tragédie ve Studénce
video

Speciální vysílání ČT24 k 10 letům od tragédie ve Studénce