Ostravská galerie Plato se dočasně usídlí v bývalém hobbymarketu Bauhaus

Ostravská galerie Plato ve středu v podvečerních hodinách otevře nový dočasný galerijní prostor v bývalém hobbymarketu Bauhaus sérií 15 akcí. Představí na nich přes 50 tvůrců a dalších osobností z Česka i zahraničí.

Video Galerie Plato otevírá
video

Galerie Plato otevírá

Galerii navštíví také kurátor a ředitel loňského ročníku nejvýznamnější přehlídky moderního umění documenta 14 Adam Szymczyk či ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, řekla mluvčí galerie Hana Halfarová. Akce začnou ve středu od 18. hodiny.

Galerie pro současné umění Plato nabídne během sedmi dní výstavy, performance, projekce, diskuse, ale také koncerty, divadlo, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. „Jsou to akce zaměřené jak dovnitř umělecké scény, tak i pro širší veřejnost s potřebou porozumět současnému světu,“ řekl ředitel galerie Marek Pokorný.

Programově nabitý týden odstartuje zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury. První tři výstavy – knihovna, bistro a prodejna – jsou uměleckými díly, která přímo pro ojedinělý interiér navrhli čeští i zahraniční umělci.

„Vzniká zcela funkční zázemí galerie, které budou návštěvníci využívat několik let, než se přestěhujeme do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek z konce 19. století v sousedství bývalého hobbymarketu.“

Hana Halfarová

mluvčí galerie

K zapůjčení bude na 10 000 svazků

Například v galerijní knihovně a čítárně bude k zapůjčení na 10 000 svazků. Ojedinělé série publikací českých i zahraničních nakladatelství bude možné zakoupit v nové prodejně. V originálním bistru, kavárně a baru si hosté vychutnají kávu i jídlo z lokálních surovin. Čtvrtou chystanou výstavou bude expozice prací tří desítek laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

V zahajovacím týdnu se uskuteční čtyři diskuse. „Návštěvníci se setkají například s uměleckým ředitelem světové přehlídky současného umění documenta 14 Adamem Szymczykem, kterého deník The New York Times nazval kurátorskou superstar,“ doplnila Halfarová. Přijede ale i ústavní soudkyně Šimáčková na diskusi o lidských právech.

Galerie první tři roky sídlila v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Loni v březnu začala využívat bývalou prodejnu textilu v Českobratrské ulici. Ve stísněných podmínkách se tam galerii podařilo uskutečnit 13 výstav a dalších 52 akcí včetně přednášek, koncertů či workshopů. Prostor počátkem roku galerie opustila a začala vybavovat Bauhaus.

Konečným sídlem se za několik let ale stanou městská jatka z 19. století, která s někdejším hobbymarketem sousedí. Budovu jatek město opraví podle návrhu renomovaného polského architekta Roberta Konieczného a jeho katovického studia KWK Promes.

Původní návrh podoby jatek polského studia KWK Promes Katovice s bílou věží, která už v novém projektu není
Zdroj: KWK Promes Katovice