Historická ostravská jatka se zrenovují podle polského návrhu. V objektu se usídlí galerie

Historická budova bývalých jatek v centru Ostravy bude přestavěna podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného a jeho studia KWK Promes. Smlouva na zpracování projektové dokumentace byla podepsána ve středu. Na svém twitterovém účtu to oznámil primátor Tomáš Macura (ANO).

Vizualizace podoby jatek po rekonstrukci v podání studia KWK Promes Katovice
Zdroj: KWK Promes Katovice

Město už dříve uvedlo, že architekt po podpisu smlouvy bude mít třicetidenní lhůtu na podrobnější rozpracování projektu, poté chce město jeho projekt blíže představit veřejnosti. V objektu někdejších jatek by měla v budoucnu sídlit městská galerie Plato Ostrava.

Polský architekt se v architektonické soutěži umístil na třetím místě. S vítězem soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti, se ale město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo.

Do jednacího řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, které následovalo po architektonické soutěži, se městu přihlásilo pouze vítězné studio, s nímž nakonec smlouvu neuzavřelo, a polský architekt. Po neúspěšném vyjednávání s vítězem soutěže tak město začalo jednat právě s ním. Primátor uvedl, že Konieczny je architektem světového úrovně. Studio, které se umístilo druhé, do jednacího řízení svůj projekt nepodalo.

Městská jatka vznikla v roce 1881. V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy se nedočkala opravy, prodejna rovněž přestala fungovat. Město se dlouho snažilo získat památkově chráněná jatka zpět a převzalo je loni v září, když za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu zaplatilo osmdesát milionů korun.