Komplikace. Obnovu jatek v centru Ostravy provázejí nejasnosti

Obnova historických jatek v centru Ostravy se podle zjištění České televize komplikuje. Ateliér architekta Petra Hájka, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, totiž odmítl podepsat smlouvu s městem.

Některé podmínky mají být pro něj neakceptovatelné. Město přitom s Hájkem už dál nejednalo a ze soutěže ho mělo vyloučit. „Návrh smlouvy je podle architekta Petra Hájka nevyvážený a formulovaný ve prospěch města,“ sdělila redaktorka České televize Markéta Radová. Dohoda má podle Hájka obsahovat například nepřiměřené smluvní pokuty.

Návrh tohoto uznávaného ateliéru Ostrava vybrala v mezinárodní architektonické soutěži letos na počátku května. Mezi porotci zvítězil už v prvním kole - a druhé se nakonec nekonalo.

„Ostrava do následného jednacího řízení bez uveřejnění pozvala tři nejúspěšnější ateliéry a vyzvala je k podání nabídek, přičemž jedinými kritérii byla cena a čas. Už se nepřihlíželo k architektonické kvalitě. I tady Hájkův ateliér vyhrál,“ dodala Markéta Radová.

Podle informací ČT se město nyní snaží jednat s ateliérem, který v architektonické soutěži obsadil třetí příčku.

Vítěz architektonické soutěže na rekonstrukci objektu bývalých jatek, pražské studio Petr Hájek Architekti, požadovalo za zpracování projektu 6,9 milionu korun. Jeho dodání slibovalo do necelých tří měsíců od podpisu smlouvy.

„Někdy na podzim bychom měli mít k dispozici kompletní projektovou dokumentaci a měla by být vyřízena potřebná povolení, což nám umožní v tom optimálním případě do konce roku 2017 vypsat už výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ řekl v červenci Tomáš Macura (ANO). Město tehdy chtělo, aby se na přestavbě objektu, který se má stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava, začalo pracovat už v příštím roce.

Objekt městských jatek vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun.

Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 17 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...