Zapněte si mobily! Zlínská filharmonie experimentuje

Hudebníky ze zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů doprovázel na koncertě 20členný sbor hráčů na mobilní telefony. Se speciální aplikací se tak stali aktéry skladby soudobého francouzského skladatele Bernarda Cavanny i přímo posluchači.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Neobvyklého experimentu zlínské filharmonie se zúčastnil i reportér Josef Kvasnička

Zdroj: ČT24

„Prosíme, abyste si zapnuli své mobilní telefony. Opakuji, zapnuli své mobilní telefony,“ ozvalo se před koncertem zlínské filharmonie neobvyklé upozornění.

Bernard Cavanna vyjmul několik fragmentů z Beethovenovy Deváté symfonie a sladil je se zvuky mobilní aplikace. Dvacet studentů s mobily a filharmoniky na pódiu, stovky mobilů pak hrály z hlediště. „Abyste se naučil hrát dobře na hudební nástroj, potřebujete tak deset let. Abyste se naučil ovládat mobilní aplikaci, potřebujete deset vteřin. Od té chvíle jste součástí orchestru,“ řekl hudební skladatel a dirigent Pierre Bassery.

S mobilem stejně jako ostatní v hledišti třepal, přepínal zvuky a na pokyn křičel i reportér České televize Josef Kvasnička. „Troufám si tvrdit, že to byl jeden z nejzvláštnějších koncertů. Nejen pro mě, ale i pro filharmoniky,“ popsal svůj pocit z koncertu Josef Kvasnička. Atmosféra byla podle něj úplně jiná než obvykle. Ostatně i posluchači byli jiní, daleko mladší. Koncert s mobilními telefony se nejspíš dlouho opakovat nebude, byl to jen výjimečný experiment.