Nymburk uzavřel lávku stejného typu, jako byla v Troji. Podle starosty může mít konstrukční vadu

Město Nymburk odpoledne uzavřelo lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji. Podle prvotního zjištění policie má lávka pravděpodobně systémovou konstrukční chybu, při které dochází ke korozi předpínacích lan, řekl starosta Nymburku.

Město Nymburk uzavřelo lávku přes Labe
Zdroj: ČTK

„Na základě uvedeného nám bylo doporučeno ukončit provoz lávky, dokud nebude prokázána její bezpečnost,“ uvedl starosta Nymburku Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk).  

Pražská policie však uvedla, že žádné takové oficiální stanovisko nevydávala. „Na takový závěr je pro nás brzy, potřebujeme jednoznačný názor znalce,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle něj by navíc taková informace byla nejspíše v kompetenci magistrátu nebo Technické správy komunikací jakožto správce trojské lávky.

„Podle mého názoru byl projekt lávky v pořádku,“ řekl projektant Jiří Stráský. Blíže se k tématu nehodlá nyní vyjadřovat.

Město Nymburk uzavřelo lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze-Troji

Zdroj: ČT24

Jen pár metrů od uzavřené lávky v Nymburku je silniční most, město ale nemůže kvůli bezpečnosti lidi na tento most pustit. „Bude to kontrolovat policie, lidé musejí Labe přejít přes železniční most, přes zdymadlo nebo využít městskou dopravu,“ řekl Fojtík. Před vstupem na most je z každé strany na chodníku instalováno zábradlí, lidé by tak při vstupu na most museli vstupovat do jízdní dráhy aut.

Na to, že trojská lávka by mohla mít konstrukční vadu, upozornila dnes Nymburk specializovaná firma Pontex, která v Nymburce zhruba před rokem a půl lávku zkoumala. V minulém týdnu se zástupci firmy sešli s vedením města, aby společně zrevidovali výsledky poslední kontroly. Město následně oznámilo, že s další fyzickou kontrolou lávky počká na předběžné výsledky vyšetřování příčiny pádu trojské lávky. 

Lávka v Praze-Troji se zřítila do Vltavy v sobotu 2. prosince. Neštěstí, při němž byli zraněni dva lidé těžce a dva lehce, vyšetřuje policie. Město Praha přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Tvrdí ale, že stav nebyl havarijní a nic nenasvědčovalo tomu, že by lávka z roku 1984 měla spadnout.