V Krkonoších přibývá lanovek. V Beskydech plány přehodnocují

Blíží se zima. Lyžaři sice vyrazí na sjezdovky zhruba za čtyři měsíce, ale provozovatelé lyžařských areálů mají mnohem méně času. Řada z nich totiž chce v příští lyžařské sezoně otevřít nové lanovky. Hotové musí být, než poprvé nasněží. Celkem má v zimě začít jezdit sedm nových lanovek, a to hlavně v Krkonoších. Velké plány měli sice i v Jeseníkách či Beskydech, výsledky jsou ale hubené.

Video Události
video

Události: Sedm nových lanovek přibude do zimy na českých horách

Nad krkonošským Černým Dolem končí stavba sloupů pro novou čtyřsedačkovou lanovku. Ve skutečnosti není úplně nová, je to repasovaná lanovka, která dříve jezdila v Alpách, pro lyžaře ale bude znamenat významný krok vpřed. Lanovka bude delší, čtyřsedačková oproti stávající třísedačkové a také jde o lanovku s odpojitelnými sedačkami, která obvykle může jezdit rychleji.

Obdobná lanovka vzniká také na Horních Mísečkách, které mají čerstvě vydané stavební povolení. „Bude od parkoviště z Horních Míseček až na Medvědín,“ přiblížil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek. I zde přinese lanovka – rovněž repasovaná, původně jezdila ze Svatého Petra na Pláň – zvýšení komfortu, dosud se z Míseček na Medvědín mohli lyžaři dostat jenom vlekem.

Lanovka na Pláň byla první lanovka ve Špindlerově Mlýně a zároveň první sedačková lanovka v Krkonoších. Později ji nahradila dvousedačková, čtyřsedačková a nakonec šestisedačková lanovka.

Zdroj: ČTK
Autor: Jan Tachezy

Lanovky rostou v Krkonoších jako houby po dešti, skoro každý rok nějaká vznikne. Občas jsou zcela nové – během několika let vyrostlo hned několik lanovek u Vrchlabí – jiné nahrazují stárnoucí zařízení.

Zcela novou podobu nedávno dostaly i dvě z trojice nejstarších krkonošských lanovek. Koncem roku 2015 začala jezdit nová šestisedačková lanovka na Pláň, kde došlo již ke třetí generační výměně. Původní pláňská lanovka jezdila již od roku 1947. Jen o dva až tři roky novější byla původní dvouúseková sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kterou nahradila nová kabinková dráha na přelomu let 2013 a 2014.

Lanovka na Sněžku
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Ve srovnání s Krkonošemi je podstatně skromnější lanovkářství v Jeseníkách a Beskydech a přes velké plány se to nakonec nezmění. Ze slibovaných čtrnácti nových lanovek možná vyrostou nanejvýš dvě. Moravskoslezské hejtmanství se již vzdalo vize lanovky na beskydskou Lysou horu. Zbyly plány lanovek z Nýdku na Velkou Čantoryji a z Karlova na Praděd. Jejich stavby jsou ovšem otázkou několika let.

Provozovatelé lyžařských a turistických středisek se pouštějí alespoň do menších projektů. V zimě by se mohla rozjet pouze nová dvousedačková lanovka v Dolní Lomné. Od počátku srpna potom vznikla ne sice nová lanovka, ale alespoň nová stanice lanovky na Pustevnách.