Rokycanská nemocnice omezuje provoz gynekologie: Ženy budou muset rodit jinde

Rokycanská nemocnice omezuje od léta provoz gynekologicko-porodnického oddělení. Chybí totiž lékaři. Od července se proto zavře porodnice a v nemocnici se budou provádět jen některé zákroky. Ženy ze spádové oblasti tak budou muset jezdit rodit do Plzně či do další krajské nemocnice ve Stodu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Havlíčkobrodská porodnice omezuje provoz, rokycanská končí

Loni se v Rokycanech narodilo 323 dětí, což je nejméně ze všech šesti porodnic v kraji. Odborná gynekologická společnost přitom nedoporučuje zachování porodnic s méně než 500 porody ročně.

Problémy s udržením porodnice v Rokycanech měl Plzeňský kraj už před zhruba pěti lety. Kvůli nízkému počtu porodů s ní tehdy pojišťovny nechtěly uzavřít smlouvy. Jenže problémy nezmizely, poslední dva až tři roky se tak omezení provozu očekávalo.

„Mezi roky 2010 a 2014 se kvůli obavám rodiček snížil počet porodů z pěti na tři stovky, porodnice přišla o vzdělávací akreditaci, medici přestali mít o takovou porodnici zájem a řada atestovaných lékařů postupně odešla do soukromých ambulancí,“ popsal mluvčí krajského Zdravotnického holdingu Jiří Kokoška.

Poslední tři lékaři skončí a jiní nejsou 

Ještě před deseti roky bylo v Rokycanech gynekologů dost a přicházeli mladí absolventi. „Oddělení momentálně závisí na třech kmenových lékařích, kteří jsou zkušení a své práci obětují hodně energie a času. Ale každý z nich v příštích měsících své působení v nemocnici buď omezí, nebo dokonce ukončí. A bohužel jiní lékaři, kteří by je zastoupili, nejsou nebo nemají o práci v Rokycanech zájem,“ popsala ředitelka nemocnice Hana Perková.

Letos podle ní končí oddělení smlouvy se zdravotními pojišťovnami a není pravděpodobné, že by došlo k jejich prodloužení.

Zaměstnance gynekologie a porodnice vedení o změnách informovalo tento týden a nabídlo jim, aby v nemocnici zůstali. Díky zachování gynekologických ambulancí a vybraných operací část personálu zůstane.

Ostatní zdravotníci mohou přejít na jiná oddělení - volná místa jsou na dětském oddělení, chirurgii, interně, JIP a na recepci příjmových ambulancí. U koho to bude nutné, zajistí nemocnice odbornou rekvalifikaci.

Nedostatek lékařů trápí i jiné krajské nemocnice. V Rokycanech od ledna snížili obsazovaná lůžka na interně ze 40 na 30, personální krizi na interně se před časem na poslední chvíli vyhnula nemocnice v Domažlicích.