Starosta Chebu obviněný v kauze ROP Severozápad zůstává ve funkci

Opozice  v Chebu nenašla dost hlasů k odvolání starosty Petra Navrátila (zvolen za ČSSD). Ten je obviněný v kauze ROP Severozápad.

Petr Navrátil
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Pro odvolání starosty Navrátila se vyslovilo jen 12 z 26 přítomných zastupitelů Chebu. Potřeba jich bylo 16. Tři zastupitelé z opozice a jedna členka ANO se čtvrtečního zastupitelstva nezúčastnili. Je tak pravděpodobné, že se o odvolání bude hlasovat na dalším zastupitelstvu, nejbližší je 26. ledna.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Opozice neměla dost hlasů k odvolání starosty obviněného v kauze ROP Severozápad

  

Navrátil na začátku jednání, na které se přišla podívat asi třicítka občanů, předal vedení jednání místostarostovi Zdeňku Hrkalovi (ANO). Poté zopakoval své dosavadní stanovisko, že se necítí být vinen a že se obvinění netýká chodu města. Proto výzvu k odstoupení odmítá.

„Jsem nevinný a cítím se nevinný a jsem přesvědčen, že se dříve nebo později a v tomto případě později, pravda ukáže. Kdybych odstoupil, mohlo by to být vnímáno jako přiznání viny,“ uvedl Navrátil, který byl obviněn s dalšími 23 lidmi kvůli údajné manipulaci s projekty v Regionálním operačním programu Severozápad. Kvůli obvinění již dřív pozastavil své členství v ČSSD.

Sobotka: Odstoupení starosty je věc zastupitelstva a jeho samého

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek ve sněmovně při interpelacích řekl, že obvinění politici by měli zvážit setrvání ve veřejné funkci. Dodal ovšem, že odchod z veřejné funkce je otázka rozhodnutí daného člověka nebo zastupitelstva.

Navrátil ve čtvrtek poukázal na to, že policie vyčíslila údajnou škodu na víc než 13 miliard korun, přičemž podpořené projekty reálně stojí. Jen v Chebu ROP Severozápad podpořil projekty za 888 milionů korun.

Opozice: Nerozhodujeme o Navrátilově vině, ale obviněný byl

„Opozice v žádném případě není kompetentní k tomu rozhodovat o vině či nevině starosty. Nicméně starosta byl obviněn, a to je fakt. Opozice ale starostu neodvolá. Jsme toho názoru, že je to věc koalice a jejího rozhodnutí vládnout po boku obviněného starosty,“ uvedl opoziční zastupitel Miroslav Plevný (VPM-ALTERNATIVA).

Ačkoli koalici v Chebu tvoří ČSSD, KSČM a ANO, zastupitelé ANO oznámili, že odvolání podpoří. „I na komunální politické úrovni presumpce neviny neexistuje. Je to proti základním principům, na kterých naše hnutí stojí,“ řekl během jednání Leoš Hořčička (ANO).

Koalice v Chebu má 15 ze 30 hlasů. Má ale neformální podporu i zastupitelů za Sdružení ODS a nezávislých kandidátů. Tomáš Linda (ODS) starostu jednoznačně podpořil: „Jsme přesvědčeni, že Petr Navrátil je nevinný. V republice je spousta obviněných politiků, kteří i ve volbách umí uspět. A veřejnost umí odhadnout, kdo je nevinný a kdo ne. To by v politice nebyl nikdo, kdyby se řešila presumpce viny. Od toho máme dvě instituce, volby a soudy,“ řekl Linda.

Z Karlovarského kraje byli z poškozování zájmů Evropské unie obviněni i bývalý zastupující ředitel úřadu regionální rady Jiří Červinka a z politiků dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).