V místě areálu zbourané Vlněny bývalo sídliště Keltů. Za dva roky tam vznikne moderní kancelářský komplex

Archeologové v bývalém areálu Vlněny v Brně se prokopali až ke keltskému tábořišti. Na místě už prakticky neexistujících budov textilní továrny provádějí záchranný výzkum a mají už první nálezy. Archeologové budou na místě pracovat do března, pak je nahradí stavební dělníci a začne výstavba nových budov.

V areálu brněnské Vlněny pracují archeologové
Zdroj: ČT24

Vlněnu, symbol průmyslové slávy Brna, připomíná už jen několik budov a hromady cihel. Místo minulého století teď areál nabízí návrat o několik tisíc let zpět. „V ruinách bývalé továrny provádíme záchranný výzkum, při kterém jsme odkryli novověká a pravěká souvrství, mimo jiné také sídliště Keltů,“ říká archeolog Ivan Čižmář.

Na ploše jedné z továrních budov už archeologové našli například kovovou přezku, připomínku cihlové studny nebo množství hliněných nádob. „Tady vidíme směsici novověké keramiky a tady vedle zase keltské střepy, které jsou charakteristické svou tuhovou příměsí a které nám ukazují na přítomnost sídliště z tohoto období,“ popisuje nálezy Ivan Čižmář.

Jen pár metrů od archeologů se sutí stále prokopávají stavební stroje. Na 40 tisících metrech čtverečních bývalé textilky má vzniknout nový kancelářský komplex. „Na přelomu roků 2017 a 2018 by měla vyrůst první administrativní budova a v následujících letech další tři,“ říká Tomáš Budař regionální ředitel CTP Invest.