Firma postavila v Hradci načerno sklad, po městu chce 216 milionů

Nizozemská firma CTP Invest podnikatele Remona Vosse postavila na periferii Hradce Králové skladový areál. Načerno. Po městu nyní žádá 216 milionů korun. Podle názoru firmy škoda vznikla a dál vzniká tím, že jí radnice brání ve využívání příjezdové komunikace, a tím i ve vydání dodatečného stavebního povolení.

Video Události v regionech (Praha)
video

Kontroverzní firma CTP Invest tvrdí, že ji šikanuje Hradec Králové

Černá stavba druhý rok zarůstá křovím, a holandský investor proto přechází do protiútoku. V dopise primátorovi vyčísluje škody, které mu vznikly, a chce je zaplatit. „Celková výše škody vzniklé společnosti CTP Invest je k dnešnímu dni odhadována ve výši 8 milionů eur,“ napsala firma v červenci.

„Největší škoda jsou investice do budovy, snížení hodnoty nemovitostí a pozemků, které jsme museli nakoupit,“ vysvětlil Luboš Zajíček z CTP Invest. „Je to opravdu velká drzost, postavit černou stavbu, chtít za to finanční kompenzaci a ještě nám vyhrožovat,“ oponuje náměstek primátora Hradce Králové Jindřich Vedlich (TOP 09).

Spor o silnici

Město vlastní úzkou příjezdovou silnici k areálu a firmě odmítá dát souhlas s jejím využitím. CTP namítá, že předchozí vlastník pozemků souhlas měl a že ho pak město bezdůvodně zrušilo, což lze považovat za šikanu. Radnice tím podle firmy úmyslně brání dodatečné legalizaci stavby. 

Jindřich Vedlich (TOP 09)

Jindřich Vedlich (TOP 09)

náměstek primátora Hradce Králové

„Stávající stavby staví společnost CTP a souhlasy, které město v loňském roce odejmulo, byly poskytnuty před devíti lety společnosti FATO pro výrazně odlišný záměr. Souhlasy navíc byly časově omezeny a jejich platnost vypršela.“

Jindřich Vedlich (TOP 09)

náměstek primátora Hradce Králové

„V tuto chvíli neuvažujeme o změně našeho stanoviska,“ okomentoval situaci hradecký zastupitel Jiří Štěpán (ČSSD). „Jsem toho názoru, že se nás nejdřív pokusili zkorumpovat patnácti miliony údajného daru pro město, a když jim to nevyšlo, tak nám začali vyhrožovat,“ ztotožňuje se s ním kolega Lubomír Štěpán (KSČM).

Investor musí do konce října předložit stavebnímu úřadu poslední doklad, který mu k dodatečné legalizaci stavby chybí. Je jím právě souhlas města s využitím silnice. „Souhlas od města CTP nedostane a jsem zvědav, jestli by si toto pan Voss dovolil ve svém rodném Holandsku,“ zlobí se Vedlich.

„V případě, že město Hradec Králové nepřijme kroky k nápravě, budeme muset škody jako řádný hospodář uplatnit,“ prozradil Zajíček, jaké jsou pokyny akcionářů společnosti. Zastupitelé by se ke sporu měli znovu vyjádřit v září, CTP však žádá dřívější termín k jednání.

Kauzy CTP Invest v dalších městech

Firma CTP se do problémů se zákonem dostává opakovaně. Předloni na jaře začala bez povolení upravovat terén v průmyslové zóně v Brně. Zeminu rozhrnuly buldozery. Stížnost občanů nakonec úřad uzavřel s tím, že se nic zásadního nestalo.

V Mladé Boleslavi se dostala do křížku s úřady v zóně Bezděčín. Stavěla zde v rozporu se stavebním povolením a dvě haly spojila do jedné. Od stavebního úřadu dostala pokutu. V Přešticích na Klatovsku pak začala betonovat základy také v předstihu před razítky úřadů, dodatečné povolení ale nakonec získala.