Ostravice se mění. Pod Mostem Miloše Sýkory trénují kajakáři

Zástupci města chtějí do okolí Ostravice přilákat co nejvíce lidí. A sloužit k tomu má i celá řada kulturních a sportovních akcí, které se na říčním břehu již brzy odehrají. Jednou z nich bude i nový Olympijský park. Sportovce láká také loni otevřená loděnice.

Ostravice
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Výstavba sportovního a zábavního centra stála město téměř 28 milionů korun. Víceúčelové zařízení má sloužit i jako vzdělávací centrum. Loděnice navázala na již dokončené úpravy řeky či stavbu cyklostezky. 

„Vrátili jsme řeku lidem včetně jejího okolí, a ke kolům a bruslím teď přibývá další možnost sportovního vyžití přímo v centru města,“ uvedl již dříve primátor Tomáš Macura (ANO).

 

Video Proměna Ostravice
video

Proměna Ostravice

Zdroj: ČT24

Dnes loděnice láká celou řadu sportovců – hlavně kajakáře, kteří se prohánějí pod nedalekým Mostem Miloše Sýkory. Také kolem tohoto sportovního areálu se vše brzy změní. „Na břehu řeky vyroste příměstská písečná pláž, která bude k dispozici po dobu celých prázdnin,“ uvedl Josef Mlynář, předseda spolku Odra, který loděnici provozuje.

Voda však ke koupání vhodná není. Hygienici je nedoporučují a varují před možnou infekcí. Řeka totiž obsahuje množství fekálií, kromě bakterií v ní mohou být viry, plísně a parazité. Na nelichotivý stav řeky upozornil happening konaný již v roce 2013. V tomto ohledu se ale zatím nic příliš nezměnilo. 

Živo bude na řece hlavně o posledním květnovém víkendu. Koná se tu totiž mistrovství republiky žáků ve vodním slalomu.

Vyroste zde také jedna ze tří částí Olympijského parku Ostrava 2016, který bude v krajském městě fungovat během letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro. Podle náměstka primátora Martina Štěpánka (ODS) budou moci návštěvníci v parku sledovat přímé přenosy disciplín a sami si řadu z nich budou moci vyzkoušet na sportovních stanovištích, nebo relaxovat v zóně u řeky na písečné pláži.

Město letos u Ostravice plánuje rovněž vybudovat další tři zpevněné plochy pro konání akcí, chystá i decentní osvětlení Sýkorova mostu nebo sázet zeleň. Třeba otevření restaurace v loděnici pro veřejnost je ale problém. Není totiž v souladu s dotační podporou stavby.

Takzvaná humanizace řeky Ostravice v centru města stála téměř 400 milionů korun. Zahrnuje stavbu stezek, zázemí pro vodáky, odvedení odpadních vod z paskovské celulózky Biocel a vybudování visutých galerií s lavičkami i slunících ploch.