Obyvatelé Slavětic jsou pro dostavbu Dukovan, odmítají jaderné úložiště

Většina obyvatel Slavětic na Třebíčsku souhlasí s dostavbou jaderných bloků dukovanské elektrárny, ale odmítá stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Navíc podle výsledků referenda, které se v obci vzdálené dva kilometry od elektrárny konalo v neděli, žádají jasně dané kompenzace od vlády za očekávané zhoršení životního prostředí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Výsledek referenda potěšil v podstatě všechny

Referendum také ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. „Není to tak, jak prezentovala obec, že tu stavbu všichni vítají,“ uvedl Antonín Kovář z přípravného výboru, který byl iniciátorem referenda. „Uvidíme, jaké pan starosta a koalice vymyslí kompenzační opatření,“ dodal. Opozice se na jejich přípravě bude chtít podílet. Nové reaktory by měly stát asi kilometr od Slavětic. „To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě,“ uvedl Kovář.

Lidé v referendu odpovídali na dvě otázky. První zněla, zda souhlasí se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek? Druhá se ptala na to, zda lidé souhlasí se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?
Referenda se zúčastnilo 152 občanů ze 194 s právem hlasovat, dva vhozené lístky byly neplatné.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Sojka

Na první otázku podle Kováře odpovědělo 11 občanů ano a 136 občanů ne, tři se zdrželi. Na druhou otázku odpovědělo 89 lidí ano a 60 ne, jeden se zdržel. „O těchto výsledcích jsem tajně snil. Za daných podmínek a položených otázek to dopadlo nejlépe jak mohlo,“ uvedl starosta obce René Moravec (Hasiči Slavětice).

Mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk ale upozorňuje na to, že lidé ve Slavěticích byli prý mylně informováni o tom, že by nový blok stál v katastru jejich obce a že by se navíc muselo i bourat. Ani jedno z toho ale není podle mluvčího pravda. 

„V tuto chvíli jsme na úplném začátku přípravy výstavby jaderného bloku, takže o tom, zdali se bude stavět, nebo nebude, bude rozhodnuto nejdříve mezi roky 2020 a 2025. A pokud by šlo vše dobře, mohl by být nový blok v provozu od roku 2035.“

Jiří Bezděk

mluvčí JE Dukovany

S výstavbou pátého bloku dukovanské elektrárny počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda schválila loni. Momentálně na místě plánované výstavby provádí společnost ČEZ detailní geologický průzkum. „ Průzkum má za úkol definitivně potvrdit, že podloží pro výstavbu nového bloku je stabilní a pevné,“ dodává vedoucí projektu dostavby JE Dukovany Martin Uhlíř. 

Výstavbu prosazují zejména kvůli zachování pracovních příležitostí už léta místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko. Sdružení podle předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy tří desítek firem a 128 obcí na udržení Dukovan v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měly být odstavovány nynější dukovanské reaktory.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině nejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam nezaměstnanost byla 8,5 procenta.