Prodej nemovitostí Českých drah pokračuje. K mání jsou chaty, pozemky i drážní budovy

České dráhy se zbavují posledních nemovitostí, které už nepotřebují. Ty nejlukrativnější prodaly nebo pronajaly už v první vlně zhruba před pěti lety. Na Jižní Moravě je aktuálně k pronájmu skoro padesát nemovitostí a na prodej čtrnáct.

Nádražní budova
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

České dráhy mají desítky nemovitostí, o které se už nechtějí starat. V loňském roce se firmě jen na Jižní Moravě podařilo uzavřít celkem 43 kupních  smluv v celkové hodnotě téměř 20 miliónů korun. Pronajaly 121 nemovitostí.

 

Video "Do některých nemovitostí už nechtějí dráhy investovat," říká mluvčí drah Kateřina Šubová
video

„Do některých nemovitostí už nechtějí dráhy investovat,“ říká mluvčí drah Kateřina Šubová

Zdroj: ČT24

V Kyjově vznikla v nádražní budově kavárna

Možnost pronájmu prostor od Českých drah využil například Martin Novotný z Kyjova. V nádražní budově si otevřel prodejnu kávy s kavárnou. „Je tu slušný nájem a na nádraží se pohybuje hodně lidí,“ pochvaluje si provozovatel kavárny.

Na nádraží v Kyjově si lidé můžou koupit čerstvou kávu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Drahám na Jižní Moravě stále zbývá asi padesátka míst k pronájmu a přes deset budov k prodeji.  Loni na jaře proto spustily nový web, na kterém nemovitosti nabízejí. Jsou to různé dílny, sklady nebo kanceláře. Od Českých drah je také možné sehnat levné místo k bydlení. Většinou se ale nachází v blízkosti kolejiště nebo nádraží, a to má svoje nevýhody. Kromě hluku jsou budovy taky často v horším stavu a z hlediska dnešních norem pro bydlení ani nevyhovují. Další omezení se pak vážou k takzvanému ochrannému pásmu dráhy.

Počty nemovitostí, které České dráhy nabízejí k prodeji
Zdroj: ČD

Vedení Českých drah ani nedoufá, že by se jim podařilo odprodat nebo pronajmout všechny nemovitosti. Peníze za ty, u kterých se jim to podařilo, mají plánu postupně použít na údržbu a modernizaci svých vlaků.