Zdravotní sestry mohou přivolat pomoc proti agresorům náramkem

Nemocnice zvyšují bezpečnostní opatření na ochranu personálu před agresivními pacienty. Jen ty, které spadají pod krajský úřad Moravskoslezského kraje, evidují ročně stovky případů slovních útoků a občas i fyzická napadení. Vedle ochranky nemocnice pořizují personálu na zvlášť exponovaných odděleních elektronické bezpečnostní náramky.

Zdravotní sestra
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Elektronické náramky nově zavedla třinecká nemocnice Podlesí. Malé bezpečnostní zařízení na ruce umožní sestrám na příjmovém oddělení a na pohotovosti, kde se nejčastěji setkávají s agresivními či opilými pacienty, přivolat nenápadně a rychle pomoc. Náramek je napojený na přijímač, který může být podle potřeby umístěn kdekoliv. Po zmáčknutí červeného tlačítka personál vidí, kdo vyslal nouzový signál.

Pacient vzal na sestru květináč

V nemocnici je kromě toho kamerový systém a nepřetržitě tam hlídá bezpečnostní agentura. I když zatím zdravotní sestry náramek nepoužily, podle zkušeností z minulých období to nebude dlouho trvat. S případy slovních útoků se tam zdravotnice setkávají každý měsíc. V minulém roce vzal jeden pacient na sestru květináč. „Naštěstí to tehdy dopadlo dobře. Sestřičce se muže podařilo uklidnit a květináč naštěstí nepoužil,“ uvedla mluvčí Nemocnice Podlesí v Třinci Radka Miloševská.

Video Události v regionech (Ostrava) - Sestry v nemocnicích dostávají bezpečnostní náramky
video

Reportáž: Sestry v nemocnicích dostávají bezpečnostní náramky

Náramky by mohly v budoucnu sloužit i pacientům. „Pacientovi bude špatně a budeme potřebovat okamžitě přivolat pomoc z oddělení. Pomocí náramku to bude rychlejší než telefonem,“ vysvětlovala staniční sestra příjmového oddělení Monika Kubalíková.

Asi dvacet bezpečnostních náramků má už několik let k dispozici personál karvinské nemocnice. Přijímač je umístěný na vrátnici, kde je stálá služba, která v případě potřeby zalarmuje ochranku. Sestry už několikrát náramek použily. Nejčastěji mají problémy s pacienty chirurgické ambulance. Bezpečnostními náramky jsou krátce vybaveni také zdravotníci nejrizikovějších oddělení opavské nemocnice, kde mají rovněž SOS hlásiče.

Ochranku doplňují další bezpečnostní prvky

Například v Městské nemocnici Ostrava funguje od minulého roku speciální tísňová linka. Zaměstnanci mají v dosahu na pracovištích mobilní telefony napojené na centrum ochranné služby. V případě ohrožení je stačí aktivovat a strážce na počítači uvidí, kde se zdravotník či lékař volající o pomoc nachází, a slyší i hovor s agresorem. Podle toho si může udělat představu, co se děje a jak zasáhnout.

Bezpečnostní agentura dohlíží také na personál v ostravské fakultní nemocnici. Nemocnice v Havířově bude mít ostrahu a další bezpečnostní prvky od září. Právě tam se před dvěma lety stal vážný incident. Na dvě sestry psychiatrického oddělení zaútočil pacient. Vrchní sestře zlomil pěstí nos a pohmoždil krční páteř.