Policii se nelíbí auto s označením Prádelna – prát a žehlit

Praha – Dodávka pražské prádelny Kresl vzbuzuje v městských ulicích zájem i obavy kolemjdoucích. Její design je totiž nápadně podobný policejním vozidlům, dodávka je stříbrná s modrým pruhem a žlutými doplňky. Na čele a bocích se navíc skví černé nápisy "prádelna" a bílé heslo "prát a žehlit". Na vozidlo poukázal jako první server Novinky.cz. Policie považuje provedení dodávky za porušení silničního zákona, podle kterého civilní auta nesmějí připomínat policejní vozidla. Zbarvení vozu Kreslovy prádelny považuje za přestupek a předala ho k řešení pražskému magistrátu. Majitel firmy ale tvrdí, že design vymyslel dříve, než ho představila policie, a chce tak nabarvit i další své dodávky.

Silniční zákon v paragrafu 54 zakazuje nabarvit auto tak, aby bylo zaměnitelné s policejním vozidlem – především proto, aby nemátlo lidi. Že právě takové důsledky má příjezd prádelní dodávky, potvrzuje i její řidič Roman Brázda. „Zastavil jsem u jedné restaurace, kterou pereme, vyběhl pán a zhrozil se, že mu chci dát botičku,“ přiblížil řidič.

Majitel prádelny Vladislav Kresl ovšem nechce o změně barvy slyšet. Díky podobnosti s policejními vozidly představuje pro jeho firmu dodávka dobrou reklamu, zároveň ale tvrdí, že podobnost je náhodná. Slogan „prát a žehlit“ podle Kresla vymyslela již jeho babička a zbarvení vozidel vymyslel v létě na procházce parku. „My jsme jako první měli tyto polepy na autech, ještě předtím, než policie vyjela se svými vozy,“ uvedl Kresl.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Policie, která nové barevné schéma svých vozidel představila v dubnu loňského roku, ovšem považuje dodávku prádelny Kresl za přestupek a chce, aby jejímu majiteli udělil pražský magistrát pokutu. Podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Benediktové se může jednat až o stotisícový postih.