Začalo kosení bělokarpatských luk

Zlín - Bělokarpatské louky v okolí Valašských Klobouk začali jako každý rok kosit dobrovolníci. Tímto šetrným zásahem tak chtějí ochránit typický ráz tamní krajiny a vzácné druhy rostlin.

U kosení luk se sešli student, vědec, podnikatel, řemeslník nebo úředník. Všední starosti nechali doma a sešli se na chráněných bělokarpatských loukách. Vystoupali na ně hned po rozednění, aby předběhli neúprosné letní slunce. 

Úkol zní jasně. Šetrným ručním kosením zachovat mimořádně pestrou paletu rostlin, hlavně vzácných orchidejí. Jejich místo by jinak dávno zabraly agresivnější druhy. „Ta kosa tu trávu položí a hmyz se stačí odstěhovat na okraj těch lesů, nebo do těch biopásů, které necháváme,“ vysvětluje přednosti kosení předseda ČSOP Kosenka Valašské Klobouky Miroslav Janík. 

Těžká práce na těžko dostupných svazích neodradila ani zdánlivě křehké dámy. „Je to moc příjemné pro tělo a pro pocit, že člověk dělá něco, co je vidět. Vidí za sebou kus práce a potká se s lidmi, kteří mají podobného ducha,“ říká dobrovolnice Vendula Crhanová. „Jsem původem z Karlových Varů. Zalíbilo se mi tady takovým způsobem, že jsem tady v podstatě zůstal na stálo,“ přiznává dobrovolník Miroslav Suchan. „Lidé sem přijíždějí, tady se spřátelí. Vytvářejí takový sociální kapitál, který téhle společnosti dneska strašně chybí,“ uzavírá Miroslav Janík. 

Kosení luk má trvat dva týdny. Vystřídá se při něm na sto osmdesát dobrovolníků. Možná víc. Každého nově příchozího tady rádi přivítají.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála