Na Facebooku hrozí phishingové útoky

Praha - Tvůrci nebezpečných programů se zaměřili na krádeže osobních dat uživatelů Facebooku. Takzvané phishingové útoky matou uživatele falešnými odkazy od důvěryhodných přátel. Podvodnou technikou se tak získávají citlivé osobní údaje. Útoků bylo velké množství a stále se jejich počet stupňuje. Podle odborníka na IT Jana Lodla ze serveru iDnes.cz to souvisí s rostoucí popularitou sociální sítě Facebook a růstem počtu jejích uživatelů.

„Obvykle to funguje tak, že vám někdo pošle odkaz na nějakou stránku, na kterou se máte podívat, na kterou se máte přilogovat. Setkali jsme se s případy, kdy byly falšovány úvodní stránky Facebooku,“ řekl Lodl s tím, že na základě sociální sítě je mnohem větší pravděpodobnost, že člověk může kliknout na problémový odkaz.

Útoky se dají rozdělit do několika fází. Nejprve šlo především o přihlašovací data na Facebook, aby se přes ně mohly dále falšovat odkazy, které se rozesílají. „Už byly i případy, kdy šlo o peníze, kdy se buď odkazy používaly k reklamám, nebo se přes falešnou stránku pro přihlášení uživateli stáhne do počítače nějaký škodlivý software. Ten potom dokáže teoreticky získat čísla platebních karet, přihlašovací hesla do internetového bankovnictví atd,“ upozornil Lodl.

Video Rozhovor s Janem Lodlem
video

Rozhovor s Janem Lodlem

Bránit se útokům nemusí být jednoduché, v zásadě však podle Lodla platí ostražitost. Vždy je podle něj důležité zamyslet se nad logičností odkazu v souvislosti s tím, kdo ho posílá. V neposlední řadě platí základní pravidlo: mít aktualizovaný antivirový program.