Oldřich Kaiser se stal kvůli audioknize Kmotrem

Nahrávám video

Slavný román Maria Puza Kmotr o sicilské mafii ve Spojených státech vyšel poprvé v roce 1969. Na popularitě mu přidala i filmová adaptace. Teď je českému publiku dostupný i jako audiokniha. Kmotr nově mluví hlasem Oldřicha Kaisera.

„Kmotra od Maria Puza snad každý zná, a když nezná, tak to jsou velké mezery,“ domnívá se Kaiser. K tomu, aby se ujal role průvodce krutým světem organizovaného zločinu, ho přesvědčilo, o jak skvostné dílo podle jeho slov jde. Nahrávka vznikala několik měsíců, mafiánská rodinná sága má v Kaiserově podání přes třiadvacet hodin.

„Oldřich Kaiser má tu velkou výhodu, že jeho projev je nejen plastický, ale také vědoucí. Což u tohoto druhu textu je naprostá nutnost,“ podotýká režisér Michal Bureš. Román ve své době zaujal mimo jiné propracovanými postavami zločinců, v čele s hlavou rodiny, stárnoucím Vitem Corleonem. „Mně byl sympatický tím, že se nenechal zlákat do výnosného obchodu s drogami,“ přiznává Kaiser.

Bez protézy

Mafiánskou ságu zfilmoval Francis Ford Coppola. Filmová adaptace z roku 1972 obdržela tři Oscary, včetně zlaté sošky pro představitele hlavní role Marlona Branda. Úspěch měl i druhý film, vycházející z těch částí románu, které se do prvního nevešly. Sledoval začátky Vita Corleona v Americe a současně nástup jeho dědice Michaela. Příběh nového kmotra dovyprávěli Coppola s Puzou ještě po téměř dvaceti letech ve třetím filmu.

Z filmové trilogie Kmotr
Zdroj: ČT

Aby měl kmotr buldočí tváře, nosil Brando při natáčení speciální protézu. Stejnou úpravu prý navrhoval Kaiser i režisérovi audioknihy. Falešné zuby neprošly, ke správnému vyznění role si ale herec pomohl jinak. „Přestože omezuji kouření, dal jsem si i cigaretu, aby to byl ten správný hlas,“ upřesnil.

Kmotr není jedinou klasikou, kterou Oldřich Kaiser natočil. V jeho podání zní také Osudy dobrého vojáka Švejka. Rozhlasové nahrávky, který vyšly i jako audiokniha, pokrývají kompletní Švejkův román, včetně nedokončeného čtvrtého dílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS). Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) sdělil, že navzdory kritice není důvod nic měnit.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cesta za světlem vede v Krumlově francouzskou krajinomalbou

Francouzská krajinomalba od poloviny devatenáctého století až do začátku století dvacátého je k vidění v kulturním centru Port 1560 v Českém Krumlově. Výstava Cesta za světlem představuje proměnu evropské krajinomalby od barbizonské školy přes impresionismus až po expresivnější umělecké směry. Součástí je také samostatná výstava obrazů českého malíře Antonína Chittussiho.
před 12 hhodinami

V den svých 94. narozenin zemřel spisovatel Vladimír Páral

V pondělí, v den svých 94. narozenin, zemřel v chebské nemocnici spisovatel Vladimír Páral. Informaci potvrdil jeho přítel Jaroslav Beneš. Autor románů Milenci a vrazi či Mladý muž a bílá velryba později psal také sci-fi romány. Na koupi jeho próz lidé za komunistického režimu stáli fronty, řadu z nich zpracovali filmaři. V roce 2010 byl Páral oceněn Cenou Ladislava Fukse za celoživotní přínos české literatuře.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoPolák, Dvorská a Sandeva zkouší na StarDance

Hvězdy už zase tančí, zatím ale bez publika. Soutěžní páry letošního ročníku StarDance začaly s tréninky. Vynaložené úsilí zúročí od října, kdy na ČT1 odstartuje čtrnáctá řada. Kamery České televize nahlédly na zkoušky hudebníka Tomáše Poláka a Adriany Maškové, kaskadérky Hanky Dvorské a Michala Kurtiše a Sary Prachař Sandevy s Danielem Makovcem.
před 15 hhodinami

Náš další bláznivý nápad, říkají Waltari o death metalu s orchestrem

Na letošním festivalu Brutal Assault v Jaroměři zahráli také finští Waltari. Místním publikum si mohlo poslechnout jejich speciální koncertní program k desce Yeah! Yeah! Die! Die! Death Metal Symphony in Deep C, který Waltari připravili v doprovodu symfonického orchestru.
před 16 hhodinami

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
9. 8. 2026

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
9. 8. 2026

Vila Tugendhat slaví 25 let v UNESCO třídenní akcí v zahradách

Brněnská vila Tugendhat letos oslaví 25 let od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní část oslav výročí o víkendu propojí zahradu vily se zahradami sousední Arnoldovy vily a vily Löw-Beer. Vrcholem programu bude videomapping na fasádách všech tří památek, který budou lidé moci zdarma sledovat od pátku do neděle vždy mezi 21:00 a půlnocí.
7. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.