Herec Liev Schreiber znovu točí v Česku, hraje otce Anny Frankové. Navštívil také Ukrajinu

Americký herec Liev Schreiber až do října točí v Česku minisérii Small Light, potvrdila ČT24 Pavlína Žipková z oddělení Czech Film Commission Státního fondu kinematografie. Osmidílné drama vypráví o nizozemském páru, který během druhé světové války pomáhal skrývat Annu Frankovou a její rodinu. Schreiber hraje v projektu, jenž se objeví na streamovací platformě Disney+, otce Frankové Otta. Herec také v týdnu navštívil Ukrajinu.

Filmaři podle informací médií točí hlavně v centru Prahy – na Malé Straně či v Josefově – už od začátku července, mají se přesunout také do Amsterdamu. Premiéra minisérie, již produkčně zaštiťuje i National Geographic, se očekává v roce 2023.

Schreiber v Česku již natáčel třeba televizní film Hitler: Vzestup zla či horor Satan přichází. V roce 2004 v tuzemsku připravoval svůj režijní debut Naprosto osvětleno, v němž se mladík Jonathan v podání Elijaha Wooda rozhodne vypravit na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Točilo se v Praze, v Berouně nebo v Žatci. Schreiberův dědeček, ukrajinský emigrant Alex Milgram, herce po rozvodu rodičů prakticky vychoval.

Vedle minisérie Small Light nyní v Česku vzniká remake akčního hororu Vrána, v němž hraje Bill Skarsgard a hudebnice FKA Twigs, další řada německého seriálu Ponorka či druhá řada sci-fi seriálu Nadace od platformy Apple TV+. Vláda nedávno přidala Státnímu fondu kinematografie 570 milionů korun na filmové pobídky, tedy vratky části peněz utracených v Česku. Rozpočet se totiž už na začátku roku vyčerpal.

Schreiber zamířil znovu na Ukrajinu

Schreiber také v pondělí navštívil válečné ruiny Boroďanky u Kyjeva, připojil se k němu také ukrajinský fotbalista Andrij Ševčenko. Setkali se i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Herec se stal jedním z vyslanců iniciativy United24.

„Jednou z věcí, kterou bych chtěl, aby zbytek světa věděl, a zvláště v Americe, je, že Ukrajinci jsou neuvěřitelně odolní a pokračují ve svém životě,“ uvedl tento týden Schreiber. Herec odsoudil činy, které Rusko na Ukrajině páchá, a zdůraznil, jak je důležité nadále posílat finanční a materiální podporu.

Schreiber již dříve představil charitativní projekt BlueCheck Ukraine, který propojuje dárce přímo s místními organizacemi na Ukrajině. O projektu mluvil v červenci na karlovarském festivalu, kde na tiskové konferenci mimo jiné sdělil, že už navštívil ukrajinský Lvov a v Polsku také vařil jídlo pro uprchlíky. Již tehdy nastínil, že se na Ukrajinu chystá znovu, z bezpečnostních důvodů ale o detailech nechtěl mluvit.

Fotbalista Andrij Ševčenko, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hollywoodský herec Liev Schreiber
Zdroj: ČTK/ABACA/ABACA

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
20. 3. 2026
Načítání...