Pachl točí Volhu. Aby mohl řidič Československé televize vozit Gotta, udělá cokoliv, prozradil

Česká televize se ve čtyřdílné minisérii Volha, kterou natáčí Jan Pachl, vrátí do dob normalizace. Předlohou scénáře se stala kniha Karla Hynieho, který v televizi pracoval čtyřicet let jako producent a dramaturg. V chystané novince si zahrají Kryštof Hádek nebo Jiří Lábus.

Video Studio ČT24
video

Z natáčení minisérie Volha

V uplynulých dnech štáb natáčel třeba v televizních garážích, kde je jako doma řidič Československé televize Standa Pekárek. „Jeho snem je vozit Karla Gotta,“ prozradil o fiktivní postavě Kryštof Hádek.

Pro možnost jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy udělá Pekárek cokoliv. „Dá se do služeb Státní bezpečnosti a postupně práší na všechny lidi, které ve své Volze vozí,“ upřesňuje Jan Pachl. Minisérii nejen režíruje, ale je také spoluscenáristou.

Lábus: Je dobře, že seriál vzniká, lidé zapomínají

Natáčela se už také schůze ROH, tedy tehdejších odborářů. Ti by rádi na mistrovství světa v hokeji do Vídně, jenže výlet na Západ není v sedmdesátých letech tak jednoduchý. Na schůzi mluví i Jiří Lábus coby seriálový garážmistr.

„Jsem strašně rád, že tento seriál vzniká, protože lidé zapomínají. Myslím, že je dobré oživit situace a léta, ve kterých jsme museli žít,“ podotýká herec.

Víc než sto dobových aut

Pro natáčení celé minisérie je potřeba více než sto dobových aut. Filmaři si je vypůjčili od soukromých sběratelů z celé republiky. Titulní volha, přezdívaná Carevna, je jedna z nejstarších, vyrobena byla v šedesátých letech.

Natáčení potrvá do konce ledna. „Jakkoliv ty události, které se tam odehrávají, jsou dramatické, tak jeho perspektiva je v podstatě komediální,“ říká o předloze Karla Hynieho Pachl. Toho se držela i televizní adaptace.

Příběh sleduje osudy hlavní postavy i po sametové revoluci, protože přizpůsobivá povaha se uplatní kdykoliv.