Ze série portrétních fotografií Martina Dejdara. Foto: Autor neznámý, 90. léta 20. století

„Prosím tě, tohle nikomu neukazuj.“ 150 let českého divadla na fotografiích

Historii českého divadla vypráví prostřednictvím daguerrotypií a fotografií výstava v Obecním domě v Praze. Příběh z jeviště i zákulisí od poloviny devatenáctého století až po současnost vypráví na pět set exponátů, mezi nimiž jsou snímky inscenací, portréty herců i dobové plakáty.

 

Nejstarší dochovaný snímek s divadelní tematikou byl pořízen už v roce 1859. Zachycuje herečku Florianu Jaich z Mikulášského divadla. „Z tohoto období padesátých a šedesátých let jsou zachované většinou velice strnulé a strojené portréty. V tomto případě byl ale fotografem syn majitele divadla, skupina na sebe byla zvyklá, a proto vznikly civilní portréty z denního života,“ prozradila okolnosti vzniku snímku teatroložka a kurátorka Anna Hejmová.    

Nejstarší fotografie divadelní inscenace pocházejí ze hry Imreho Madácha Tragédie člověka. Roli jednoho z Andělů tehdy ztvárnila herečka Hana Kvapilová. „Na závěrečném portrétu je takový drobný dodatek: ‚Prosím tě, tohle nikomu neukazuj‘,“ upozorňuje Anna Hejmová. Fotografie se zachovala v pozůstalosti hereččina manžela, režiséra a libretisty Jaroslava Kvapila. 

Velká část výstavy je věnovaná propagačním materiálům spojeným s fotografií. Jejich největší vzestup začal v meziválečném období, třeba v Osvobozeném divadle nebo Divadle Vlasty Buriana. V šedesátých letech pak tvůrci plakátů začali více pracovat i s grafikou.

Za oponou i za Heydricha

V kontrastu k oficiálním materiálům stojí snímky nejen z divadelního zákulisí, ale i z obyčejného života herců. „Chtěli jsme ukázat nejen fotky, co se dostávají na veřejnost s cílem propagovat divadlo nebo se umělecky vyjádřit, ale i snímky pořízené náhodou nebo amatéry, které nabízejí soukromý, civilnější pohled,“ vysvětlil kurátor Vojtěch Poláček. 

Nechybí ani fotografie vtahující se k historii Československa: například z manifestace loajality českých divadelníků během heydrichiády nebo první okamžiky po vyhlášení Československa zachycené z balkonu Národního divadla.

Video Události v kultuře
video

Historie české divadelní fotografie na výstavě

Archivní fotografie doplňují ještě snímky současných tvůrců. Sto padesát fotografií vybrala porota prvního ročníku soutěže Přehlídka divadelních fotografií. Výstavu, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním muzeem, je možné v Obecním domě zhlédnout do 24. června.